Zakończył się 15. Finał Konkursu Odysei Umysłu
Ponad 800 osób uczestniczyło w zakończonym w Gdyni dwudniowym 15. Finale Ogólnopolskiego Konkursu Odysei Umysłu. Celem tej edukacyjnej imprezy jest stymulowanie umiejętności kreatywnego i krytycznego myślenia.
Odyseja Umysłu (Odyssey of the Mind) to międzynarodowy program edukacyjny o charakterze olimpiady twórczej, stworzony w 1978 roku w USA. Co roku uczestniczy w nim kilkaset tysięcy młodych ludzi z ok. 30 krajów.
W Gdyni przez dwa dni rywalizowało 110 kilkuosobowych drużyn z 11 województw, podzielonych na cztery kategorie wiekowe: od uczniów I klasy szkoły podstawowej do studentów.
Podczas finału imprezy drużyny pokazały, przygotowywane od października 2005 r. w formie przedstawienia teatralnego, rozwiązanie problemu wskazanego przez organizatorów konkursu.
W tym roku do wyboru były następujące tematy: "Nie lada parada", "Technicznie rzecz biorąc", "Chwile nad Nilem", "Całkiem kształtna struktura" oraz "Ziom prosto z dżungli".
Uczestnicy finału konkursu w Gdyni musieli się także zmierzyć z nieznanym wcześniej zadaniem. Jednym z nich było wykonanie z kartki papieru, słomek, wykałaczek, plasteliny oraz ołówków jak najwyższej wieży. Były takie, które mierzyły ponad metr wysokości - powiedział Karol Wolff z gdańskiej Fundacji Odyssey of the Mind Polska.
Najlepsze drużyny zakwalifikowały się do Finału Światowej Odysei Umysłu, który odbędzie się w lipcu 2006 r. w Columbus, stolicy stanu Ohio (USA).
W dotychczasowych Finałach Światowych Odysei Umysłu polskie drużyny zwyciężały siedem razy. Po cztery razy zajmowały też drugie i trzecie miejsce. Poza Amerykanami, lepsi w ogólnej klasyfikacji medalowej są tylko Chińczycy oraz uczniowie z Hong Kongu i Singapuru.