Zakończono konserwację katedry w Tarnowie
W katedrze w Tarnowie od środy można oglądać odnowione srebrne antependium z XVIII wieku. Zakończono także gruntowną renowację kraty zdobiącej ołtarz Najświętszego Serca Pana Jezusa z nawy bocznej. Prace odbywały się w ramach prowadzonej etapami konserwacji zabytkowych elementów świątyni.
Renowacja antependium polegała na oczyszczeniu go i uzupełnieniu brakujących elementów oraz wymianie zbutwiałego drzewa.
Dzieło ma wymiary 103 na 277 centymetrów. Jest wykonane ze srebrnej, kutej blachy przytwierdzonej do drewnianej tablicy. Powstawało w latach 1753-1755 we Wrocławiu i Augsburgu. Antepentium wykonali złotnicy: Tobiasz Plackwitz, Beniamin Hentschel i Gottfried Bartermann.
Fundatorem antependium dla klasztoru tynieckiego był prawdopodobnie Stanisław Benedykt Bartoszewski, herbu Bończa, opat tyniecki. Po zamknięciu opactwa dzieło trafiło najpierw do Bochni, a po roku 1826 - do tarnowskiej katedry.
Ostatniej konserwacji dokonano w Muzeum Narodowym w Krakowie. Jedna trzecią kosztów konserwacji pokrył wojewódzki konserwator zabytków. Reszta pochodziła z ofiar wiernych.
Bazylika katedralna w Tarnowie pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny jest ozdobą Starego Miasta. Znajduje się prawdopodobnie na miejscu pierwszego tarnowskiego kościoła wzniesionego w tym miejscu w XIV wieku. (mk)