Zakończenie regionalnych obchodów 25‑lecia "Solidarności"
Odprawiona w kościele farnym w Rzeszowie msza święta w intencji Ojczyzny i "Solidarności" zakończyła trwające od 25 czerwca obchody 25-lecia powstania związku w regionie rzeszowskim.
Obchody rozpoczęto od regionalnego Walnego Zebrania Delegatów "S" w Mielcu, gdzie w lipcu 1980 r. w miejscowej Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego wybuchły pierwsze strajki.
Od 1981 r. co roku, 31 sierpnia w kościele farnym odprawiana jest msza święta w intencji Ojczyzny i związku. W tym roku po raz pierwszy, ze względu na centralne obchody rocznicy +S+, które w ostatnim dniu sierpnia odbyły się w Gdańsku, została przeniesiona na 4 września - powiedział przewodniczący rzeszowskiej "S" Wojciech Buczak.
Przypomniał, że "w latach stanu wojennego nabożeństwo było co roku okazją do sprzeciwu wobec delegalizacji związku i represjom".
Milicja regularnie próbowała uniemożliwiać obchodzenie rocznicy podpisania Porozumień Gdańskich. Uczestnicy tamtych manifestacji byli rozpędzani i bici przez milicjantów - mówi Buczak.
Podobnie jak w latach 80. sympatycy "S" po nabożeństwie zebrali się pod stojącym obok kościoła krzyżem misyjnym. Do kilkuset osób przemawiali m.in. pierwszy przewodniczący rzeszowskiej "S" Antoni Kopaczewski i W. Buczak.