Zakaz sprzedaży alkoholu dla kobiet w ciąży?
Ruszyła akcja promująca abstynencję wśród kobiet oczekujących dziecka - przypomina "Dziennik".
07.09.2007 | aktual.: 07.09.2007 11:16
Eksperci i lekarze proponują, aby sklepy nie mogły sprzedawać alkoholu ciężarnym, a w przypadku, gdyby nałóg kobiety zagrażał zdrowiu dziecka, przyszła matka umieszczana była w szpitalu.
Za wprowadzeniem takich rozwiązań opowiada się między innymi Stowarzyszenie Zastępczego Rodzicielstwa. Organizacja ze Śląska pomaga w adopcji dzieci z płodowym zespołem alkoholowym (FAS). Jej wiceprezes Małgorzata Klecka przytacza statystyki: co trzecia ciężarna sięga po kieliszek. Powoduje to, że troje na tysiąc dzieci rodzi się w Polsce z płodowym zespołem alkoholowym. To ciężkie, nieuleczalne upośledzenie umysłowe przypominające zespół Downa.
Podobne rozwiązania dotyczące sprzedaży alkoholu ciężarnym funkcjonują między innymi w Norwegii i Stanach Zjednoczonych, a ich wprowadzenie w Polsce ma na celu ochronę praw dziecka, a nie ograniczanie swobód i wolności kobiet.
Według badań Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, 75% ciężarnych twierdzi, że nie było nigdy ostrzeganych o skutkach picia w ciąży. Co trzecia kobieta powoływała się na opinię swojego lekarza ginekologa, że umiarkowane picie czerwonego wina nie szkodzi. (IAR) Zobacz także:
Uważaj, zanim wypijesz w ciąży