Trwa ładowanie...

Co z zakazem przemieszczania się? Jest stanowisko rządu

Rząd zapowiedział nowe obostrzenia. Zgodnie z przewidywaniami czeka nas dalszy lockdown. Poinformowano też o tym, co z zakazem przemieszczania się. Rząd nie zdecydował się na wprowadzenie takiego rozwiązania. Nie wyklucza jednak zmian w kwestii blokady granic.

Share
Zakaz przemieszczania się? Nowe obostrzenia uderzą w Polaków
Zakaz przemieszczania się? Nowe obostrzenia uderzą w PolakówŹródło: East News, fot: Mateusz Jagielski
d3hup8w

Nowe obostrzenia wkrótce wejdą w życie. Lockdown w Polsce będzie obowiązywał od soboty 27 marca do piątku 9 kwietnia.

Jak poinformowali premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski, rząd nie zdecydował się na wprowadzenie zakazu przemieszczania się oraz godziny policyjnej.

Zakaz przemieszczania się. Nowe obostrzenia ogłoszone

Morawiecki wraz z Niedzielskim zaapelowali do Polaków, by przez najbliższe dwa tygodnie unikać pracy stacjonarnej. - Tam, gdzie to możliwe, koniecznie przejdźmy na pracę zdalną. Jeżeli spojrzymy w dane, to widzimy, że wszędzie tam, gdzie wprowadzono obostrzenia, to przemieszczanie się jest redukowane, niestety w miejscach pracy nie - mówił Adam Niedzielski.

d3hup8w

Nowe obostrzenia. Będzie zakaz przemieszczania się? Adam Niedzielski ucina spekulacje

Lockdown w Polsce. Zakaz przemieszczania się między państwami? Jest informacja

Jak dodał minister zdrowia, rząd nie wyklucza, że Polska wzorem Wielkiej Brytanii będzie wprowadzała zakaz przemieszczania się między granicami. - Uważam, że takie przemieszczanie się jest głęboko ryzykowne i niestosowne wobec tej części społeczeństwa, która walczy z koronawirusem - zaznaczył.

- Apeluję o pewnego rodzaju solidarności i zachowania fair-play - dodał Niedzielski. Z kolei premier zaznaczył, że rozważane są dodatkowe obostrzenia dla podróżujących przez granicę południową.

d3hup8w

- To może być kwarantanna, lub aktualnie wykonany test na obecność koronawirusa, ponieważ mamy informacje, że z Południa Europy trafia do nas najwięcej przypadków wirusa zmutowanego - podkreślił szef rządu.

Mateusz Morawiecki odniósł się również do możliwości wprowadzenia stanu nadzwyczajnego. - Nie wykluczamy żadnego scenariusza, jeżeli po dwóch-trzech tygodniach sytuacja epidemiczna się pogorszy - zaznaczył premier.

war KPRM
Twardy lockdown w Polsce. Co z zakazem przemieszczania się? Jest decyzjaŹródło: KPRM

Zakaz przemieszczania się? Doniesienia o nowych obostrzeniach

Z informacji, do których wcześniej dotarła Wirtualna Polska, wynikało, że rząd będzie apelował o nieprzemieszczanie się między miejscowościami w okresie Wielkanocy. Spotkania również miałyby być ograniczone do 5 osób - w tę liczbę nie wpisywaliby się jednak ci, którzy zostali już zaszczepieni przeciwko koronawirusowi.

d3hup8w

W podobnym tonie w programie Wirtualnej Polski "Tłit" w środę 24 marca wypowiadał się minister zdrowia Adam Niedzielski, który pytany był o nowe obostrzenia. - Z mojego punktu widzenia mogę powiedzieć, że nie ma w ogóle takiej dyskusji, żeby zamykać miasta, województwa, ograniczyć przy użyciu wojska przemieszczanie się. Nie ma takiego wątku w dyskusji - zapewniał Adam Niedzielski.

Nowe obostrzenia to efekt rosnącej liczby zakażeń koronawirusem w Polsce. Za wzrosty odpowiada brytyjska mutacja COVID-19, która w niektórych województwach odpowiada już za około 90 proc. zgłaszanych zakażeń. W ciągu ostatniej doby padł rekord zakażeń - 34 151 przypadków COVID-19. Zmarło kolejne 520 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3hup8w

Podziel się opinią

Share
d3hup8w
d3hup8w
Więcej tematów