Trwa ładowanie...

Zakaz korzystania z Odry przedłużony

- Zakaz korzystania z wód Odry został przedłużony do 25 sierpnia - przekazał wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Zakaz dotyczy spożywania wody, wchodzenia do niej, kąpieli, połowów ryb i ich spożywania, pojenia zwierząt gospodarskich i domowych, używania wody do celów gospodarczych w tym podlewania oraz innych działań wiążących się z bezpośrednim kontaktem z wszystkimi wodami Odry.

Share
Zakaz korzystania z Odry przedłużony Zakaz korzystania z Odry przedłużony Źródło: PAP
d1xjq7w

Jak przekazał podczas konferencji prasowej wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, powodem przedłużenia zakazu korzystania z Odry jest fakt, że dochodzi do zbyt wolnego mieszkania się wód z południa, które płyną w kierunku jeziora Dąbie i dalej do Zalewu Szczecińskiego. - Z uwagi na to, że nie ma dużego ruchu wody, nie ma silnego wiatru to ta fala, która płynie z południa, bardzo słabo miesza się wodami Dąbia. To nie jest dobra sytuacja. Wolelibyśmy, żeby to mieszanie i rozpuszczanie się wody "złej", która płynie z południa z tą wodą natlenioną i pozbawioną czynnika, który powoduje śnięcie ryb było jak największe - dodał Bogucki.

Wojewoda podał powody zmiany decyzji

- Rybacy od trzech dni wybierają śnięte ryby z kanałów szczecińskich - powiedział wojewoda. Podał też informację o ilości wyławianych ryb. Pierwszego dnia było to około 2,5 tony, drugiego dnia podobnie, natomiast w czwartek 1,6 tony. - To pokazuje na ewidentnie zmniejszenie ilości śniętych ryby. One są w coraz gorszym stanie, w coraz większym stanie rozkładu. Co z jednej strony powoduje trudności w wydobyciu, ale z drugiej strony świadczy o coraz mniejszym śnięciu nowych ryb - podkreślił Bogucki.

Zaznaczył, że jeżeli zaobserwowano "świeże" śnięte ryby to zwykle są to ryby, które ucierpiały w wyniku przyduchy. - Ale też ten proces nie jest na wielką skalę - dodał

d1xjq7w

Wojewoda podał też powód przedłużenia zakazu korzystania z Odry, który najpierw miał obowiązywać do poniedziałku 22 sierpnia, a potem został zmieniony decyzją wojewody do czwartku, 25 sierpnia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tak teraz wygląda Odra. Lepiej się nie zbliżać. Alert ws. wody pitnej

- Zarówno strona samorządowa, ale także rybacy wskazali, że wolą żeby ten zakaz był dłuższy, żeby nie był przedłużany z dnia na dzień. Wtedy będą mogli lepiej zorganizować sobie pracę - powiedział wojewoda. - Ten zakaz może być w każdym momencie cofnięty, wtedy, kiedy sytuacja w wodzie będzie dobra - dodał. Jak zaznaczył zadecydują o tym dwie kwestie: kwestie składu chemicznego wody i kwestia związana z tym czy w rzece są śnięte ryby, czy ich nie będzie.

d1xjq7w

RCB wysyła alerty do mieszkańców

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w piątek smsowy alert do użytkowników sieci komórkowych przebywających w części województwa zachodniopomorskiego o zanieczyszczonej wodzie w Odrze i zbiornikach, przez które przepływa.

"Uwaga! Zanieczyszczona woda w Odrze i zbiornikach, przez które przepływa. Nie wchodź do wody i nie korzystaj z niej. Nie jedz i nie łów ryb. Śledź komunikaty" - poinformowano w komunikacie.

Otrzymali go użytkownicy sieci komórkowych przebywający w zachodniej części regionu w powiatach: myśliborskim, gryfińskim, goleniowskim, polickim, kamieńskim oraz Szczecinie i Świnoujściu.

Ostrzeżenie zostało też opublikowane na Twitterze Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1xjq7w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xjq7w
Więcej tematów