Zakaz handlu w niedziele. Klamka zapadła

Sejm przyjął poprawki do ustawy ograniczającej handlowanie w niedziele. Wyjaśniła się kwestia sprzedaży nie tylko w piekarniach, cukierniach czy lodziarniach. Nowe prawo zacznie obowiązywać już od marca.

Zakaz handlu w niedziele. Klamka zapadła
Źródło zdjęć: © East News | ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER

11.01.2018 09:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Handel w niedziele będzie stopniowo ograniczany. Już w marcu dozwolony będzie tylko w dwie niedziele, od 2019 roku w jedną, a od 2020 roku w niedziele w ogóle nie będzie można handlować - stwierdzili posłowie przyjmując poprawki Senatu do ustawy o zakazie handlu. Choć będą wyjątki.

Sejm zgodził się, by sprzedaż w kwiaciarniach, piekarniach, lodziarniach czy cukierniach była w niedziele dozwolona. Pod warunkiem jednak, że sprzedaż odpowiednio kwiatów, pieczywa, lodów, słodyczy czy ciastek będzie w tych miejscach przeważająca.

Posłowie zgodzili się też na niedzielną sprzedaż ryb - zarówno w punktach pierwszej sprzedaży, jak i bezpośrednio od rybaków, z tzw. burty. A to dlatego, że nie we wszystkich portach są punkty sprzedaży.

Zakazu nie będzie też np. w jednostkach wojskowych (wcześniejsza wersja projektu mówiła o garnizonach, co senatorom wydało się określeniem zbyt obszernym i mogącym budzić wątpliwości interpretacyjne).

Senat zdecydował się wprowadzić poprawkę do przepisu pozwalającego na otwieranie w niedziele placówek handlowych "w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście". Senatorowie dodali do tego taki warunek, że taki handel musi odbywać się "we własnym imieniu i na własny rachunek". W czwartek wieczorem posłowie poparli tę poprawkę.

Nowe prawo wprowadza zakaz handlu od 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nim najpierw z handlu zostaną wyłączone dwie niedziele w miesiącu (handlować będzie można w pierwszą i ostatnią). Od 2019 roku handel dozwolony będzie tylko w jedną - ostatnią - niedzielę miesiąca, a od 2020 r. tego dnia w ogóle zostanie zakazany. Wyjątki to dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia, jedna niedziela przed Wielkanocą oraz ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. W Wigilię handel będzie ograniczony do 14.

Ustawa przewiduje jednak szereg wyjątków. Niedzielna sprzedaż nadal dozwolona będzie - poza cukierniami, piekarniami czy kwiaciarniami - m.in. na stacjach benzynowych, w hotelach i restauracjach, w autobusach, na dworcach, w kioskach z prasą, na pocztach, w hurtowniach rolno-spożywczych, w skupach zbóż, owoców czy mleka.

Za złamanie zakazu ustawa przewiduje grzywnę - od tysiąca do nawet 100 tysięcy złotych. Jeśli ktoś będzie łamał zakazu uporczywie, może trafić za kratki. Ustawa trafi teraz do podpisu do prezydenta.

Komentarze (17)