Zagubione plemię Izraela wraca do ojczyzny
Kolejna grupa ponad 200 Indusów, przekonanych o swych żydowskich korzeniach, odleciała do Izraela. W ubiegłym roku Indusów tych nawrócono na judaizm, po czym zgodzono się na ich przyjazd do Izraela. Imigranci prawdopodobnie zamieszkają na północy kraju.
Indusi mieszkający w stanach Mizoram i Manipur (na północnym wschodzie) należą do społeczności Bnei Menasze (Dzieci Manassesa) i swoje korzenie wyprowadzają od jednego z dwunastu plemion Izraela. Wcześniej rabini w Izraelu uznali, że są to członkowie zagubionego przed 27 wiekami biblijnego plemienia.
Wracamy do kraju naszych przodków. Jestem bardzo szczęśliwy - powiedział Eleazor Sela wyjeżdżający z Indii wraz z żoną.
Niektórzy naukowcy twierdzą, iż istnieje wiele dowodów, przemawiających za żydowskim pochodzeniem mieszkańców Mizoramu i Manipuru. M.in. podobne są obyczaje żałobne, zwyczaje dotyczące higieny, stosowanie kalendarza księżycowego, czy nawet pieśń mówiąca o "przekraczaniu Morza Czerwonego".
Jedna z organizacji żydowskich w ciągu ostatniego 10-lecia doprowadziła na tej podstawie do przeniesienia do Izraela około 800 członków Bnei Menasze.
W Indiach pozostało ich jeszcze około siedem tysięcy.
Członkowie społeczności utrzymują, że zostali wygnani z Izraela około 730 roku p.n.e., w czasie podbojów asyryjskich. Wędrowali na wschód przez tereny dzisiejszego Afganistanu i Chin, aż osiedlili się w miejscu, gdzie mieszkają do dziś. Teoria ta ma jednak niewielkie oparcie w dowodach naukowych.
Bnei Menasze twierdzą też, że podczas exodusu porzucili swój język ojczysty i większość tradycji. Ich geny są tak przemieszane, że dziś niewiele różnią się od swych sąsiadów. Obecnie mówią językiem należącym do grupy tybetańsko-birmańskiej. W przeciwieństwie do Żydów, jedzą wieprzowinę.
Badanie medyczne męskich chromosomów nie wykazały wśród zamieszkujących ten region Indii przedstawicieli grup etnicznych Kuki, Czin i Mizo genów charakterystycznych dla ludności żydowskiej, choć w linii żeńskiej poświadczyły śladowe powiązania z mieszkańcami Bliskiego Wschodu.