Trwa ładowanie...
d3t0f6o

Zagrożenie terroryzmem w Europie? Może wzrosnąć. "Nie możemy zrzucać całego ciężaru na Libię i Włochy"

- Kiedy dostaną się do Europy, będą mogli się swobodnie poruszać. Jeśli, broń Boże, wśród migrantów są jakieś elementy terrorystyczne, to w efekcie jakikolwiek incydent dotknie całą Unię Europejską - tłumaczył w rozmowie z "The Times" premier Libii. Fajiz Mustafa As-Saradż domaga się, by Unia bardziej zaangażowała się w walkę z przemytem ludzi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szef libijskiego rządu skrytykował również niektóre organizacje pozarządowe (PAP/EPA)
d3t0f6o

Premier Libii, Fajiz Mustafa As-Saradż, który stoi na czele popieranego przez ONZ rządu jedności w Trypolisie, ostrzegł w opublikowanej w środę rozmowie z dziennikiem "The Times", że wśród ludzi napływających do Libii mogli znaleźć się terroryści, którzy próbowali przedostać się dalej do Europy.

Barcelona oddała hołd ofiarom zamachów

"Kiedy dostaną się do Europy, będą mogli się swobodnie poruszać. Jeśli, broń Boże, wśród migrantów są jakieś elementy terrorystyczne, to w efekcie jakikolwiek incydent dotknie całą Unię Europejską" - tłumaczył.

d3t0f6o

"UE musi zrobić więcej, żeby nam pomóc walczyć z przemytem ludzi. Nie możemy zrzucać całego ciężaru na Libię i Włochy, bo to przecież jest ważne dla całej Europy" - wyjaśniał libijski premier.

Saradż krytykuje m.in. Lekarzy Bez Granic

Szef libijskiego rządu powiedział również, że w ramach walki z handlem ludźmi i przemytem przez Morze Śródziemne konieczne jest m.in. wsparcie Unii Europejskiej dla zabezpieczenia południowej granicy Libii, zniesienie embarga ONZ na sprzedaż broni do tego kraju, wzmocnienie uzbrojenia straży przybrzeżnej i zwiększenie presji na pozostałe kraje Afryki w celu powstrzymania napływu migrantów ekonomicznych.

d3t0f6o

Saradż skrytykował ponadto organizacje pozarządowe, takie jak Lekarze bez Granic, Save the Children czy Sea Eye, za zachęcanie migrantów i uchodźców do próby podejmowania niebezpiecznej przeprawy przez morze, podkreślając, że dotarcie na łodzie ratunkowe organizacji stało się dla migrantów "pierwszym celem", bliższym niż wybrzeże Włoch.

W tym roku blisko 98 tys. osób przeprawiło się z Libii do Włoch - to liczba niewiele niższa niż ubiegłoroczna - rekordowa. Według szacunków kolejne 700 tys. migrantów, w tym uchodźcy, wciąż jest w Libii, a wielu z nich będzie próbowało przedostać się do Europy.

d3t0f6o

Podziel się opinią

Share

d3t0f6o

d3t0f6o
Więcej tematów