ŚwiatZagraniczne media wspominają Kapuścińskiego

Zagraniczne media wspominają Kapuścińskiego

Ryszard Kapuściński nie żyje - poinformowały obszernie największe światowe agencje oraz zagraniczne media. Przypomniano drogę zawodową i osiągnięcia Ryszarda Kapuścińskiego, który był - jak podkreśla Reuter - "kronikarzem despotyzmu i konfliktów w Trzecim Świecie".

Zagraniczne media wspominają Kapuścińskiego
Źródło zdjęć: © PAP

24.01.2007 01:05

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/ryszard-kapuscinski-nie-zyje-6038715879629953g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/ryszard-kapuscinski-nie-zyje-6038715879629953g )
Ryszard Kapuściński nie żyje

Kapuściński był świadkiem 27 rewolucji i zamachów stanu na całym świecie, zaprzyjaźnił się z wieloma wybitnymi osobistościami, w tym z legendarnym Che Guevarą. Jego książki były tłumaczone na 30 języków - przypomina Reuter.

Zdaniem agencji, najbardziej znaną z jego książek był "Cesarz" - relacja z upadku władcy Etiopii Hajle Selassie. "Cesarz" był refleksją na temat systemów dyktatorskich i przytacza wypowiedź pisarza, iż książka ta traktuje o "mechanizmach rządów dyktatorskich" - podała amerykańska agencja Associated Press.

Associated Press i hiszpańska agencja EFE określają Ryszarda Kapuścińskiego mianem "mistrza reportażu".

"Doświadczenie nauczyło mnie, że z każdego miejsca na świecie patrzy się na naszą planetę odmiennie. Osoba, która mieszka w Europie postrzega świat inaczej niż ktoś, kto żyje w Afryce. Bez próby zrozumienia tych różnych sposobów patrzenia, pojmowania i opisywania nie zrozumiemy nic ze współczesnego świata" - cytuje Associated Press wypowiedź pisarza.

Szwedzkie i norweskie media doniosły niemal natychmiast o śmierci w Warszawie Ryszarda Kapuścińskiego. W obu tych krajach był on dobrze znany i popularny.

Dłuższy tekst poświęcony Kapuścińskiemu zamieścił na swojej stronie internetowej największy dziennik kraju "Dagens Nyheter". Dziennik napisał, że podobne podróże podejmowało wielu szwedzkich pisarzy. Ale przewagą Polaka było jego przygotowanie: był historykiem, a w gruncie rzeczy poetą.

W Norwegii, podobnie jak w Szwecji większość internetowych wydań gazet zamieściło notatkę informacyjną o śmierci polskiego pisarza. Wśród nich wyróżnia się największy dziennik stołeczny "Aftenposten", który przypomniał długi wywiad z Kapuścińskim przeprowadzony przez przedstawicielkę gazety Asne Seierstads. Kapuściński udzielił go we wrześniu 2005 r i mówił w nim głównie o pracy nad "Podróżami z Herodotem". (mam)

Michał Haykowski

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)