Trwa ładowanie...

Zagraniczne media krytykują Andrzeja Dudę za hołd dla Brygady Świętokrzyskiej

Andrzej Duda objął patronatem obchody 75. rocznicy powstania Brygady Świętokrzyskiej NSZ. Podczas uroczystości przemawiała m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. Zachodnie media krytykują polski rząd i zarzucają powstańczej formacji kolaborację z nazistowskimi Niemcami.

Zagraniczne media krytykują Andrzeja Dudę za hołd dla Brygady ŚwiętokrzyskiejŹródło: East News
d45noci

"Polska upamiętniła grupę powiązaną z nazistami" - czytamy na stronie internetowej "The Washington Post". Amerykański dziennik podaje, że członkowie Brygady Świętokrzyskiej "pod koniec wojny wspierali nazistów w ich walce z komunistami, którzy przejmowali władzę nad terytorium Polski". Według gazety, obecność polityków obozu rządzącego w uroczystościach jest elementem kampanii wyborczej, skierowanej do prawicowych wyborców.

Polskie władze skrytykował także serwis jewishpress.com. Powołując się na dokumenty z czasów polskiego państwa podziemnego pisze, że Brygada Świętokrzyska była "otwarcie zdradziecką polityczną kreacją faszystów". Jewishpress.com podkreśla, że celem uroczystości było oczyszczenie imienia członków brygady. Autor tekstu zwraca również uwagę, że zaproszenie na obchody rocznicy powstania formacji odrzucił Rabin Warszawy Michael Schudrich, który odebrał je jako "osobistą zniewagę".

Wydarzenie odnotował również portal washingtontimes.com. W odróżnieniu od pozostałych mediów cytuje obecnego na uroczystości Szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka, który stanowczo zaprzecza, jakoby Brygada Świętokrzyska współpracowała z nazistami.

d45noci

O sprawie mogli przeczytać również Brytyjczycy w londyńskim "Metrze". Gazeta podkreśliła, że żołnierze brygady kolaborowali z nazistami.

Zobacz także: Posłowie PO nie oddali hołdu powstańcom? Stanowcza reakcja posłanki PO

75. rocznica powstania Brygady Świętokrzyskiej

Uroczystości odbyły się 11 sierpnia na placu Piłsudskiego w Warszawie. Podczas obchodów rocznicy odczytano list Marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

d45noci

"Wielu bohaterów skazanych na niepamięć nadal nie doczekało się przywrócenia dobrego imienia. Wokół Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych narosło wiele legend i krzywdzących stereotypów. Nie można zapominać, że była to jedna z największych formacji partyzanckich walczących zarówno z okupantem niemieckim, jak i sowieckim wrogiem" - napisała szefowa MSWiA.

Prezes IPN Jarosław Szarek podkreślał natomiast, że jednym z głównych autorów "czarnej legendy" NSZ i Brygady świętokrzyskiej NSZ był Sekretarz KC PZPR Mieczysław Moczar. - Brygada Świętokrzyska nigdy nie była w sporze z niepodległą Polską - podkreślił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d45noci
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45noci
Więcej tematów