Trwa ładowanie...

Zagadka ukrytego szybu w Polkowicach

Pamiętacie tajemniczy tunel znaleziony w Polkowicach? Strażacy dokładnie obejrzeli szyb. Podczas prac ziemnych na placu na osiedlu Centrum koło koparki wpadło w dziurę. Zdumieni pracownicy zobaczyli głęboki dół. Wezwali strażaków i urzędników. Pojawili się też członkowie polkowickiej grupy eksploracyjnej Hunter.

Zagadka ukrytego szybu w PolkowicachŹródło: WP.PL
df1ns0v
df1ns0v

- Koło wpadło, bo pokrywę zabezpieczającą wejście stanowiła wylewka cementowa bez zbrojenia - mówi Marek Zalewski, komendant gminny Ochotniczej Straży Pożarnej z Sobina, wezwanej do akcji. - Do środka poleciała też prawie półtorametrowa warstwa ziemi.

Strażacy sprawdzili, czy w dole jest powietrze, potem po drabince zeszła ekipa. Okazało się, że szyb ma 11 metrów głębokości przy średnicy około 180 centymetrów.

- Zachowały się resztki instalacji i drabinki - dodaje Michał Gontaszewski z Huntera. - A co trzy metry są metalowe przęsła wmurowane w ścianę.

Teraz wszyscy zastanawiają się, czego są to pozostałości. Jedni podejrzewają, że w tym miejscu stała studnia. Inni, że to resztki podstawy komina zakładu ciepłowniczego, jaki widnieje na przedwojennych fotografiach Polkowic z 1915 roku.

df1ns0v

Uwagę tych, którzy jako pierwsi zeszli w głąb szybu, zwrócił fakt, że wewnątrz jest czysto i sucho. Nie ma śladów zadymienia ani zagrożenia zawaleniem, nawet śladów wstrząsów górniczych, jakie od lat występują w mieście.

- Moja mama opowiada, że przed wojną w tym rejonie był tartak, a po wojnie ośrodek maszynowy - mówi komendant OSP Sobin. - Pamięta, że w tej okolicy był komin i studnia, ale co i gdzie, tego nie może sobie przypomnieć.

Władze miasta powiadomią o odkryciu Urząd Ochrony Zabytków w Legnicy. - Chciałabym zobaczyć to miejsce - mówi Joanna Korus, inspektor ds. ochrony zabytków archeologicznych.

df1ns0v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
df1ns0v
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj