Zaćmienie Księżyca już we wtorek, 16 lipca 2019. Sprawdź gdzie, jak i kiedy można je oglądać
Zaćmienie Księżyca już we wtorek, 16 lipca 2019. Zobacz, jak, gdzie i o której godzinie należy obserwować w Polsce to wyjątkowe zjawisko astronomiczne.
Zaćmienie Księżyca - 16 lipca 2019
Zaćmienie Księżyca w lipcu 2019 zbliża się wielkimi krokami. Wiadomo, że zjawisko wystąpi we wtorek, 16 lipca 2019 i będzie można je obserwować z terytorium Polski. Będzie to najgłębsze w tym dziesięcioleciu zaćmienie częściowe, podczas którego Księżyc znajdzie się w cieniu Ziemi, który zakryje 65 proc. jego tarczy. Należy zaznaczyć, że początkowa faza zaćmienia Księżyca (zaćmienie półcieniowe) może być słabo widoczne, ale obserwacja kolejnych faz nie powinna stanowić problemu.
Zaćmienie Księżyca w lipcu 2019 – harmonogram
Dla osób chcących podziwiać lipcowe zaćmienie Księżyca podaliśmy szczegółowy harmonogram wraz z godzinami kolejnych faz, które ułatwią obserwację.
- Początek zaćmienia półcieniowego – godz. 20:42
- Początek zaćmienia częściowego – godz. 22:01
- Maksymalna faza zaćmienia 65% – godz.23:31
- Faza Księżyca – pełnia – godz. 22:37
- Koniec zaćmienia częściowego – godz. 01:00
- Koniec zaćmienia półcieniowego – godz. 02:20
Zjawisko zaćmienia Księżyca
Kolejne zjawisko o tej samej skali nastąpi dopiero w 2021 roku. Przypominamy, że do zaćmienia dochodzi, w momencie, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem będącym w pełni i Księżyc „wejdzie” w stożek cienia Ziemi. Niezbędna do zrozumienia zjawisk całkowitego oraz częściowego zaćmienia Księżyca jest znajomość pojęć stożek cienia całkowitego, oraz stożek półcienia.
- Stożek cienia całkowitego to miejsce geometryczne tych punktów znajdujących się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, z których Słońce jest całkowicie niewidoczne.
- * Stożek półcienia* to miejsce geometryczne tych punktów, z których tylko część Słońca jest widoczna, a część zasłonięta przez Ziemię.
Jeśli Księżyc, który krąży dookoła naszej planety, znajduje się całkowicie w obszarze stożka cienia całkowitego Ziemi, wówczas promienie słoneczne wcale nie dochodzą do jego powierzchni. Podczas tego zjawiska cała powierzchnia Księżyca jest ciemna i możemy mówić o całkowitym zaćmieniu Księżyca. Natomiast jeżeli chociaż fragment naszego naturalnego satelity znajduje się poza stożkiem cienia całkowitego Ziemi i jednocześnie jest w obszarze stożka półcienia, trwa zaćmienie częściowe. Jeżeli Księżyc przesuwa się przez stożek półcienia Ziemi, znajdując się w całości poza stożkiem cienia całkowitego, zjawisko to nazywamy zaćmieniem półcieniowym.