Trwa ładowanie...

Zacięta walka w największych miastach. Zobacz sondaż

Mniej niż 5 proc. dzieli głównych kandydatów na prezydentów Warszawy i Krakowa. Bardzo ciekawie wygląda też sytuacja w Gdańsku, gdzie szanse ma trzech kandydatów. Tak wynika z sondażu Polska Press.
Share
Małgorzata Wassermann traci do Jacka Majchrowskiego zaledwie 1,6 proc.
Małgorzata Wassermann traci do Jacka Majchrowskiego zaledwie 1,6 proc.Źródło: PAP, Fot: Tomasz Gzell
demcnis

Walka o prezydenturę w Warszawie może być decydująca dla kształtu sceny politycznej w Polsce na najbliższe lata. To dlatego dwaj główni kandydaci zostali wystawieni przez swoje partie już zimą, na długo przed rozpoczęciem kampanii.

W najnowszym sondażu Rafał Trzaskowski utrzymuje przewagę nad Patrykiem Jakim, ale trudno nazwać ją bezpieczną. Kandydat Zjednoczonej Prawicy cieszy się poparciem wynoszącym 32,1 proc., czyli o 4,6 proc. mniejszym, niż jego główny rywal. Za ich plecami czyha jeszcze 3-4 kandydatów, których elektorat zdecyduje o przyszłości stolicy.

Jeszcze mniejsza różnica dzieli dwójkę ubiegającą się o prezydenturę w Krakowie. Rządzący miastem od 16 lat Jacek Majchrowski prowadzi z sondażowym poparciem 34,7 proc. Bezpartyjny samorządowiec może czuć na plecach oddech kandydatki Zjednoczonej Prawicy Małgorzaty Wassermann. Przewodnicząca komisji ds. Amber Gold traci do Majchrowskiego zaledwie 1,6 proc.

demcnis

Jednak najbardziej zagmatwana politycznie sytuacja jest w Gdańsku. Tamtejszy prezydent (rządzi od 2002 r.) Paweł Adamowicz walczy o reelekcję z poparciem 24,4 proc. gdańszczan. Tyle że kandydatem Koalicji Obywatelskiej jest Jarosław Wałesa, który według sondażu ma poparcie w wysokości 34 proc. Na tym sporze może skorzystać kandydat PiS Kacper Płażyński, na którego chce głosować 24 proc. ankietowanych.

Zobacz także: "Trzaskowski jest zaskoczony tym, że jest kandydatem na prezydenta Warszawy"

Badanie zrealizowane zostało przez Polska Press Grupę we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia w dniach 17-24 września na reprezentatywnej kwotowo próbie ok. 10 tys. dorosłych mieszkańców Polski w formule bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza. Przy szacowaniu poparcia dla kandydatów brano pod uwagę jedynie wskazania respondentów deklarujących udział w wyborach.

demcnis

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

demcnis

Podziel się opinią

Share
demcnis
demcnis
Więcej tematów