Trwa ładowanie...
d19w841

Zabójstwo Pawła Adamowicza. Patryk Jaki ujawnia nowe informacje o Stefanie W.

Nowe fakty w sprawie Stefana W., mordercy prezydenta Gdańska. Okazuje się, że podczas odsiadki w Zakładzie Karnym przed zabójstwem Pawła Adamowicza był na ponad 100 konsultacjach w związku ze stanem psychicznym. Szczegóły ujawnił wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki w odpowiedzi na interpelację polityków Platformy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Stefan W. został zatrzymany chwilę po tragicznych wydarzeniach na scenie
Stefan W. został zatrzymany chwilę po tragicznych wydarzeniach na scenie (East News)
d19w841

Przypomnijmy, Stefan W. został skazany w 2014 roku na karę 5,5 roku pozbawienia wolności za cztery napady na banki (w tym trzy z użyciem broni). Początkowo przebywał w areszcie śledczym w Gdańsku, gdzie otrzymał status niebezpiecznego więźnia. Później trafił do zakładu karnego do Malborka.

O szczegóły pobytu Stefana W. w więzieniu w tamtym czasie zapytali ministra sprawiedliwości m.in. Joanna Mucha, Sławomir Nitras, Paweł Olszewski i Cezary Tomczyk.

    Sejm.gov.pl
(Sejm.gov.pl, Fot: sejm.gov.pl)

Jak wynika z obszernej odpowiedzi udzielonej przez wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego, wobec Stefana W. dziewięciokrotnie dokonywano oceny postępów w resocjalizacji. - Dwukrotnie, w dniach 14 maja 2015 r. i 10 marca 2016 r. komisja penitencjarna oceniła postępy skazanego negatywnie. Jednorazowo, 30 sierpnia 2017 roku komisja dokonała oceny pozytywnej, w pozostałych przypadkach postępy w resocjalizacji osadzonego kolejne komisje penitencjarne określały jako umiarkowane – informuje Patryk Jaki.

d19w841

- Stan zdrowia skazanego Stefana W., także zdrowia psychicznego, był systematycznie monitorowany przez lekarzy różnych specjalności. Przez okres 2 miesięcy osadzony przebywał w więziennym oddziale psychiatrycznym - w Oddziale Szpitalnym Aresztu śledczego w Szczecinie. Skazany był dwudziestokrotnie konsultowany psychiatrycznie, ponadto przez ostatnie dwa lata ponad pięćdziesiąt razy przez lekarza kierownika ambulatorium - pisze wiceminister.

- W związku ze stabilnym stanem psychicznym nie było wskazań do częstszych konsultacji psychiatrycznych. W tygodniu poprzedzającym zwolnienie, osadzony był jeszcze dwukrotnie konsultowany. Skazany konsultowany był też czterdzieści dziewięć razy przez psychologów – ujawnia wiceminister Jaki.

Zobacz także: Tajna notatka o Stefanie W. Nitras: doszło do poważnych zaniedbań

- W trakcie całego pobytu w izolacji penitencjarnej Stefan W. był raz nagrodzony i dwukrotnie udzielono mu ulgi. Zachowanie skazanego podczas pobytu w warunkach izolacji penitencjarnej oceniano jako umiarkowane. Został jeden raz wyróżniony nagrodą w dniu 17 marca 2016 r., za aktywny udział w terapii zajęciowej, w celu motywacji do utrzymania właściwej postawy (…) Stefan W. był trzy razy ukarany dyscyplinarnie za przewinienia porządkowe, w tym za nieprzestrzeganie obowiązku utrzymywania właściwego porządku w celi. Ostatni raz ukarany naganą w dniu 14 września 2016 r. za odmowę wykonania polecenia przełożonych – informuje wiceminister Patryk Jaki.

Przypomnijmy, że Stefan W. śmiertelnie ugodził nożem Pawła Adamowicza w połowie stycznia podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 27 - latkowi grozi dożywocie. Wczwartek do sądu ma wpłynąć wniosek o przedłużenie na kolejne 3 miesiące tymczasowego aresztowania. Według śledczych, areszt jest niezbędny, by przeprowadzić 4-tygodniową obserwację, która odpowie na pytanie o poczytalność zamachowca.

- Cały czas utrzymuje, że tego nie zrobił. Nie przyznaje się do winy .Twierdzi też, że świadczące o jego odpowiedzialności za zbrodnię dowody - również nagrania telewizyjne - zostały sfałszowane - mówi prowadząca śledztwo prokurator Agnieszka Nickel-Rogowska, cytowana przez portal gdansk.naszemiasto.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d19w841

Podziel się opinią

Share
d19w841
d19w841
Więcej tematów