Trwa ładowanie...

Zabił Polaka i 11 innych osób. Nagrał groźbę długo przed zamachem

Niemieckie służby są w posiadaniu nieznanego jak dotąd nagrania wideo z komórki berlińskiego zamachowca. "Sueddeutsche Zeitung" donosi, że wciąż nie znalazło się ono w materiale dowodowym śledztwa w sprawie masakry.

Zabił Polaka i 11 innych osób. Nagrał groźbę długo przed zamachemŹródło: PAP
dfmhyl5
dfmhyl5

Zamachowiec Anis Amri na kilka dni przed zamachem na jarmarku bożonarodzeniowym w Berlinie w 2016 r. nagrał wideo, w którym wyznaje wierność "Państwu Islamskiemu" i grozi masakrą. Teraz okazuje się, że istnieje jeszcze drugie, dużo wcześniejsze nagranie wideo, w którym Amri grozi sianiem terroru. W posiadaniu tego nagrania jest niemiecka służba wywiadowcza BND - donoszą dziennikarze śledczy m. in. "Sueddeutsche Zeitung".

Film zrobiony komórką ma 11 sekund i powstał listopadzie 2016 r., czyli na kilka tygodni przed zamachem na Breitscheidplatz w Berlinie 19 grudnia 2016. Zamachowiec zabił wtedy 11 osób na jarmarku bożonarodzeniowym w centrum miasta i kierowcę polskiego tira, aby użyć jego pojazdu do staranowania ludzi.

Terror w imię Allaha

W nowoujawnionym nagraniu wideo Amri grozi dokonaniem zamachów. "O Allahu! Dopadniemy te świnie i będziemy im ścinać głowy!" - mówił po arabsku, trzymając w ręku pistolet. W ocenie BND może to być broń, z której potem zastrzelił polskiego kierowcę.

Zobacz też: Tony niewybuchów w stolicy Niemiec

To nagranie jak do tej pory nie zostało włączone do akt Federalnego Urzędu Kryminalnego BKA, który prowadzi śledztwo ws. zamachu i jego tła. Także kilka komisji śledczych, które od dłuższego czasu zajmują się wyjaśnieniem ataku, nie miało dostępu do niego dostępu.

dfmhyl5

Wideo z pogróżkami zamachowca rzekomo dostarczyła BND jedna z zagranicznych tajnych służb. BKA nie chce jednak ujawnić tego źródła. Niemiecka tajna służba informowała co prawda śledczych BKA już w marcu 2017 o istnieniu tego nagrania, lecz niemieccy agenci twierdzili wtedy, że nie należy korzystać z tych informacji, ponieważ pochodzą one od zagranicznej tajnej służby, wobec której obowiązuje poufność.

Amriego nie uważano za zagrożenie

BND nie chce komentować faktu ujawnienia nowego nagrania. "O wszelkich wynikach śledztwa i operacyjnych aspektach pracy BND z zasady informuje tylko rząd federalny i odpowiednie, zobowiązane do zachowania tajemnicy gremia Niemieckiego Bundestagu" - przekazał rzecznik.

W czasie, kiedy powstało nagranie, Amri nie był kwalifikowany przez niemieckie władze jako element zagrożenia. Późniejszy zamachowiec coraz częściej kontaktował się ze środowiskiem handlarzy narkotyków i nieregularnie chodził do meczetu. Zdaniem mediów nie ma żadnych wskazówek na to, żeby niemiecka tajna służba lub inne niemieckie władze znały nagrania z komórki zamachowca przed jego czynem w roku 2016.

Amri kilka dni przed masakrą w Berlinie nagrał wideo z wyznaniem swojej wierności tzw "Państwu Islamskiemu", zapowiadając dokonanie zamachu. To wideo ISIS opublikowało w internecie po zamachu. Niemiecka policja zabezpieczyła ponad 12 tys. plików z dwóch telefonów Amriego.

dfmhyl5

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dfmhyl5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfmhyl5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj