Trwa ładowanie...

"Zabawa w chowanego". Kuria diecezjalna w Kaliszu wydała oświadczenie

Po premierze filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego" głos zabrał abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Teraz kuria diecezjalna w Kaliszu wydała oświadczenie w sprawie.

Share
"Zabawa w chowanego". Kuria diecezjalna w Kaliszu wydała oświadczenieŹródło: YouTube
d2wpvwg

"Zabawa w chowanego". Film, który ujawnił problem tuszowania przypadków molestowania seksualnego dzieci przez księdza, obejrzał abp Wojciech Polak. Zwrócił się do stolicy Apostolskiej o wszczęcie postępowania dotyczącego "zaniechania wymaganego prawem działania" wobec biskupa Edwarda Janiaka. Po oświadczeniu prymasa Polski pojawiło się kolejne, autorstwa Kurii Diecezjalnej w Kaliszu.

Wyjaśnia, jakie działania były podejmowane w sprawie przedstawionej w filmie braci Sekielskich. "Kuria Diecezjalna w Kaliszu została poinformowana o wszczęciu postępowania przez prokuraturę w sprawie ks. Arkadiusza H. w grudniu 2018 roku. Od samego początku - mając na uwadze dobro pokrzywdzonych, którzy nie zgłosili się do kurii oraz widząc konieczność wyjaśnienia sprawy - podjęta została współpraca z prokuraturą zgodnie z przepisami prawa karnego" - informuje kuria.

Dodaje, że jednocześnie wszczęto wstępne postępowanie kanoniczne, powiadomiono Kongregację Nauki Wiary, do której przekazano dokumenty śledztwa, udostępnione przez prokuraturę. Przypomina, że ks. Arkadiusz H. został suspendowany przez biskupa kaliskiego, zawieszony w pełnieniu posługi kapłańskiej za postępowanie, które miało mieć miejsce w latach 1994-2000.

Zobacz też: Ich były proboszcz molestował dzieci. Mieszkańcy Chwaliszewa są w szoku

Kuria: Rodzice powinni jak najszybciej zgłosić sprawę do prokuratury

Kuria, odnosząc się do przedstawionych w filmie wydarzeń, zwraca uwagę, że rodzice jednego z pokrzywdzonych przyszli do kurii w 2016 r., a wtedy obowiązywały inne uregulowania prawne. "Rodzice pokrzywdzonego w czasie wizyty w Kurii usłyszeli, że powinien zgłosić się sam pokrzywdzony. Ukazane w filmie nagranie nie wyczerpuje całej rozmowy, brak jest stwierdzenia, że rodzice powinni jak najszybciej zgłosić sprawę do prokuratury" - zauważa kuria.

d2wpvwg

W oświadczeniu czytamy też, że dwóch pokrzywdzonych występujących w filmie zgłosiło się do kurii w lutym 2020 roku. "Zgodnie z procedurami zostali skierowani do delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży. Na spotkanie z delegatem przybył jeden z nich, został przyjęty i zaproponowana mu została pomoc psychologiczna i duszpasterska" - pisze kuria.

Kuria zapewnia, że ma pełną dokumentację potwierdzającej zgłoszenie do Kongregacji Nauki Wiary każdego przypadku pedofilii osób duchownych w latach 2012-2020.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2wpvwg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wpvwg
Więcej tematów