Trwa ładowanie...
d2nhagq

"Zabawa w chowanego". Jest oświadczenie abp. Wojciecha Polaka

Znów jest głośno o braciach Sekielskich. Pokazali swój najnowszy film. "Zabawa w chowanego", podobnie jak "Tylko nie mów nikomu" nie przedstawia Kościoła w pozytywnym świetle. Abp Wojciech Polak zareagował.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Zabawa w chowanego". Abp Wojciech Polak zabrał głos ws. filmu braci Sekielskich
"Zabawa w chowanego". Abp Wojciech Polak zabrał głos ws. filmu braci Sekielskich (PAP)
d2nhagq

Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak wydał oświadczenie. - Film "Zabawa w chowanego", który obejrzałem, ukazuje, że nie dochowano obowiązujących w Kościele standardów ochrony dzieci i młodzieży - powiedział.

Jak tłumaczył, ma na myśli sposób traktowania osób pokrzywdzonych i ich rodzin, brak podjęcia odpowiednich działań w wyniku otrzymanych informacji o wykorzystywaniu seksualnym dzieci przez księdza, czyli niewypełnienie obowiązków nałożonych na przełożonego przez prawo kościelne.

Na słowach arcybiskup nie poprzestał. - Jako delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży zwracam się poprzez nuncjaturę do Stolicy Apostolskiej o wszczęcie postępowania nakazanego przez motu prioprio papieża Franciszka dotyczącego zaniechania wymaganego prawem działania - zapowiedział.

d2nhagq

W filmie braci Sekielskich "Zabawa w chowanego" pokazano, że Biskup Edward Janiak wiedział o przestępstwach popełnianych przez podległych mu księży i wielokrotnie je tuszował. Wobec tego duchownego abp Polak chce wszczęcia postępowania.

"'Zabawa w chowanego' nie pokazuje prawdy o większości księży"

Arcybiskup podziękował osobom pokrzywdzonym, które decydują się opowiedzieć o doznanej krzywdzie. Zaapelował do tych, którzy wiedzą o przypadkach molestowania nieletnich, by złożyli zawiadomienie.

Zaznaczył, że historie, które pokazano w filmie braci Sekielskich, nie odzwierciedlają tego, jaka jest większość polskich księży. - Nie możemy pozwolić na to, by skandaliczne przypadki przekreśliły dobro, które jest w Kościele. W zdecydowanej większości księża i siostry zakonne to ludzie z powołaniem, sumiennie wypełniający swoje obowiązki - powiedział abp Polak.

d2nhagq

- Ścigamy sprawców również po to, by stanąć po stronie dobrych księży - dodał.

Reporter WP Piotr Barejka rozmawiał z twórcami filmu. - Teraz tylko ktoś, kto chce być ślepy i głuchy, pozostanie ślepy i głuchy - powiedział Tomasz Sekielski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejese.wp.pl

d2nhagq

Podziel się opinią

Share

d2nhagq

d2nhagq
Więcej tematów