PolskaZa sprawą upałów żółwie błotne wyklują się wcześniej

Za sprawą upałów żółwie błotne wyklują się wcześniej

W tym roku na terenie jednego z
najcenniejszych miejsc lęgowych żółwi błotnych w Zachodniej
Polsce, znajdującego się w nadleśnictwie Rzepin (Lubuskie), młode
żółwie przyjdą na świat znacznie wcześniej niż zwykle - wynika z
obserwacji przyrodników. Stanie się tak za sprawą panujących upałów.

Program ochrony żółwi błotnych jest prowadzony przez dr. Bartosza Najbara z Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz leśników z nadleśnictwa w Rzepinie od kilku lat. Od 1999 r. do połowy lipca 2006 r. w dolinie Ilanki oznakowano 68 żółwi.

Obecnie temperatura powierzchni piasku do głębokości około 3 cm dochodzi do ponad 65 stopni C. W tej sytuacji istniej prawdopodobieństwo, że górne warstwy jaj zostaną zniszczone tak wysoką temperaturą.

W temperaturze 24 stopni w gnieździe młode kluły się po około 90 dniach. W temperaturach obecnie panujących nastąpi to już po 55-60 dniach, czyli lada dzień- powiedział Najbar.

Dodał, że ostatni sezon badań tych gadów w dolinie Ilanki dostarczył wielu ciekawych informacji na temat biologii i ekologii tego gatunku.

Udowodniliśmy, że renaturyzacja lęgowiska - wycięcie drzew z miejsca, gdzie przed kilkoma laty żółwie składały jaja - umożliwia powrót żółwi na to samo stanowisko i ponowne zakładanie na nim gniazda - powiedział naukowiec.

Renaturyzacji lęgowiska na potrzeby żółwi dokonano wraz z Nadleśnictwem Rzepin. Obecnie jest tam sześć gniazd. W tym roku, wzorem lat ubiegłych, planowane jest przeniesienie części młodych do hodowli zamkniętej.

Hodowla jest metodą sprawdzoną i rokrocznie obserwujemy młode, które wypuściliśmy przed kilkoma laty- dodał Najbar. Podczas tegorocznych badań założono żółwiom nadajniki. Wiemy, jak i którędy migrują oznakowane w ten sposób osobniki - wyjaśnił.

Występujący w Polsce gatunek żółwia błotnego osiąga wagę do 1 kg, przy długości pancerza do 26 cm. Zwierzęta te mają oliwkowe ubarwienie z licznymi żółtymi plamkami i brunatną częścią brzuszną.

Samice osiągają zdolność rozrodczą po 20. roku życia, a samce w wieku kilkunastu lat. Samica składa do 20 jaj, z których po mniej więcej 90 dniach wylęgają się młode. Od 1935 roku żółwie błotne objęte są w Polsce ochroną gatunkową. W naturze żyją ponad sto lat; precyzyjne dane nie są znane, bo wiek żółwia bardzo trudno określić.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)