Trwa ładowanie...
d19pd9t

Za mało mandatów poselskich dla Podlasia

Stowarzyszenie "Samorządna Suwalszczyzna" wniosło w piątek do Rzecznika Praw Obywatelskich skargę na sposób obliczenia mandatów poselskich w woj. podlaskim, według którego region straci jednego posła.

d19pd9t
d19pd9t

Według moich obliczeń, w województwie podlaskim powinno być nie czternaście ale piętnaście mandatów poselskich, natomiast o jeden za dużo mają teraz mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego - powiedział Jerzy Ząbkiewicz, przewodniczący stowarzyszenia "Samorządna Suwalszczyzna".

Ilość mandatów obliczono w oparciu o liczbę mieszkańców z 31 grudnia 1999 roku we wszystkich okręgach wyborczych. Według nowej ordynacji wyborczej, w okręgu białostockim mieszkańcy wybiorą 14 posłów. Z kolei dwa okręgi woj. warmińsko-mazurskiego, w Olsztynie i Elblągu, mają 18 mandatów poselskich.

Po sprawdzeniu, Państwowa Komisja Wyborcza doszła do wniosku, że popełniono w tych przypadkach błędy w obliczeniach. Zasygnalizowaliśmy to marszałkowi Senatu, jednak Senat nie przyjął poprawek, które sprostowałyby błędy - powiedział Bohdan Szcześniak, dyrektor Zespołu Organizacji Wyborczej w Krajowym Biurze Wyborczym. (aso)

d19pd9t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19pd9t
Więcej tematów