Trwa ładowanie...
d4hrlvh

Za kulisami Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej. "Mnie się o PiS-ie już gadać nie chce"

Na początku były pustki. Dopiero wejście na scenę Grzegorza Schetyny zmobilizowało uczestników Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej do aktywnego uczestnictwa w kilkudziesięciu panelach dyskusyjnych w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. To tam wykuwa się program opozycji. Zajrzeliśmy za kulisy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Grzegorz Schetyna
Grzegorz Schetyna (East News, Fot: Grzegorz Banaszak/REPORTER)
d4hrlvh

– PiS was chce czapką przykryć – zagadujemy jednego z polityków PO. – Wy debatujecie o programie, a prezes PiS wyjdzie i przedstawi drużynę na wybory.

– A daj pan spokój – macha ręką działacz. – Mnie się już nie chce o tym PiS-ie gadać.

CZYTAJ TEZ: Krzysztof Brejza dla WP: Pikniki Kaczyńskiego z działaczami PiS mnie nie interesują

PO WP.PL
Podziel się

"Zmieciemy PiS"

d4hrlvh

Szef klubu PO Sławomir Neumann: – Kaczyński chce się z nami zderzać? Niech się zderza. Polakom się należy uczciwa rozmowa o dwóch wizjach Polski.

Krzysztof Brejza, szef sztabu wyborczego Koalicji Obywatelskiej: – Mnie nie interesują pikniki Kaczyńskiego. On przedstawia panów, których chce wysłać do Sejmu, my w tym czasie rozmawiamy o programie dla Polaków i wizji naprawy państwa. I to na program stawiamy, nie na gadanie o personaliach.

PO WP.PL
Podziel się

Nie da się ukryć, że to przemyślana strategia PO – w kuluarach i na panelach tematycznych (w sumie 53) w Pałacu Kultury i Nauki, mało (o dziwo) rozmawiało się o PiS. Skupiano się na pozytywnej, programowej wizji na kolejne lata.

d4hrlvh

– Dla nas to dziś priorytet – odpowiada polityk PO. – PiS? PiS zmieciemy jesienią.

CZYTAJ TEŻ: Makowski: "Schetyna chce uzdrowić Polskę? Proponuje przeterminowane leki" [OPINIA]

Schetyna porywa

Godz. 9., centrum Warszawy. W PKiN niewielu dziennikarzy, parudziesięciu działaczy partyjnych przechadzających się leniwie po korytarzach najsłynniejszego budynku w stolicy.

WP WP.PL
Podziel się

Tłumów nie ma. Na pierwszych panelach programowych – garstka ludzi. Po 20-30 osób. Na panelu poświęconym sprawom Polek około 15 kobiet, 10 mężczyzn.

d4hrlvh

Namiot przed PKiN – w domyśle obywatelski, do którego może przyjść każdy "z ulicy" – świeci pustkami. Ktoś może pomyśleć: zapowiada się klapa.

Grzegorz Schetyna East News
Podziel się

Wszystko zmienia się, gdy na Forum Programowe KO przybywa Grzegorz Schetyna. Uznanym w kuluarach za "świetne" przemówieniem rozpala atmosferę, ściąga ludzi, mobilizuje działaczy. Na kolejnych panelach programowych pojawiają się już dziesiątki osób. Także "zwykłych" wyborców, nie tylko partyjnych działaczy.

O sprawną organizację – co także było chwalone w kuluarach – zadbał dyrektor Biura Krajowego PO Piotr Borys. A także całe zaplecze sztabowo-prasowe.

PO WP.PL
Podziel się

CZYTAJ TEŻ: Schetyna: Podwyższenie wieku emerytalnego to był błąd PO. Rostowski stanowczo odpowiada: "Nie zgadzam się"

d4hrlvh

Nie dla każdego

Ale nie było tak, jak zapowiadano – że na Forum Programowe – inaczej niż w przypadku kongresu PiS w Katowicach tydzień temu, gdzie była zamknięta dla wyborców "impreza" – może wejść każdy. A na pewno nie do PKiN. Sami do budynku chcieliśmy wejść celowo bez legitymacji prasowej, nie akredytowaliśmy się na wydarzenie.

– Pan Wróblewski, ale nie ma pana na liście... – mówi pracowniczka biura prasowego PO.

– Ale ja chciałem wejść jako obywatel! Przecież event miał być otwarty dla każdego – odpowiadamy z uśmiechem.

d4hrlvh

Jak się okazało, owszem, obywatele mogli wejść do budynku, ale na wydarzenie musieli się wcześniej... zapisać.

PO WP.PL
Podziel się

CZYTAJ TEŻ: Kampania rusza z kopyta. Grzegorz Schetyna wezwie na debatę Jarosława Kaczyńskiego

Wygłodniała partia

Nie spotkaliśmy w kuluarach polityka PO, który nie tryskałby dobrym humorem. Nastroje po stronie opozycji są niezłe, w sztabie wyborczym czuć mobilizację.

WP WP.PL
Podziel się

Gdy "wizytowaliśmy" kolejne panele programowe, natknęliśmy się na liderów sztabu KO – Barbarę Nowacką i Krzysztofa Brejzę. Dopijali kolejną kawę, szykowali się na spotkanie z członkami sztabów regionalnych.

d4hrlvh

I na kolejne kampanijne wyjazdy.

Barbara Nowacka, Krzysztof Brejza East News
Podziel się

Brejza: – Harujemy od 6 do 23. Codziennie.

Nowacka: – Ludzie pytają nas na spotkaniach w małych miasteczkach i wsiach o to, co PiS kompletnie ignoruje. Sytuacja Polek na rynku pracy, drożyzna, katastrofa w szkołach, tragedia w służbie zdrowia. Nie zrezygnujemy z mówienia o tym.

A o czym mówiło się w kuluarach PKiN? O wszystkim. Od gospodarki, przez ekologię, kulturę, bezpieczeństwo, cyfryzację, po sytuację w polskim sporcie.

Czy się spierano? Bardziej niż na kongresie PiS, gdzie raczej wszyscy się ze sobą zgadzali.

WP WP.PL
Podziel się

Scenka z jednego z paneli. Jedna z czołowych polityczek PO rozprawia o problemach Polek. Nagle zrywa się była europosłanka PO Julia Pitera: – Mówicie tu o kobietach z dużych miast! A może coś o kobietach z mniejszych ośrodków?

Burza mózgów to nie była, ale na plus trzeba oddać Platformie to, że trafnie zdiagnozowała swój problem z kampanii europejskiej: gdzie mało było i programu, i słuchania ludzi, i – przede wszystkim – rozmów z wyborcami.

Wniosków z Forum Programowego jest wiele, ale jeden jest kluczowy: syta i samozadowolona z siebie niegdyś Platforma zaczyna się wreszcie budzić. Pytanie, czy nie za późno.

PO WP.PL
Podziel się

Michał Wróblewski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4hrlvh

Podziel się opinią

Share

d4hrlvh

d4hrlvh
Więcej tematów