Za huraganem idą burze, śnieżyce i zawieje śnieżne
Orkan "Ksawery" przyniósł ze sobą fronty atmosferyczne, na których utworzyły się burzowe chmury. - Jeden z nich objął swoim zasięgiem północną Polskę: Pomorze, Kujawy i północną Wielkopolskę. Na froncie występują liczne chmury Cumulonimbus, którym towarzyszą wyładowania w rejonie Wałcza, Gołańczy i Chełmna. Przemieszczają się ona na południowy wschód - informuje Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo. Wyładowaniom towarzyszą śnieżyce i zamiecie śnieżne. Strażacy ostrzegają, by nie wychodzić z domów.
Unton-Pyziołek uspokaja, że wyładowania są słabe, ujemne, ale towarzyszą im śnieżyce, czyli krótkotrwałe silne opady śniegu, silnie ograniczające widzialność. Prawdziwy zimowy armageddon czeka mieszkańców północno-wschodniej i częściowo północno-zachodniej części kraju. Na drogach ma być bardzo ślisko.
Śnieżyce
W ciągu dnia najwięcej opadów śniegu i deszczu spodziewanych jest na Pomorzu, Warmii, częściowo na Podlasiu. Między godziną 12:00 dzisiaj a jutrzejszym południem spadnie 15-20 cm śniegu. Ciężko będzie także na Warmii i częściowo na Podlasiu. Na przeważającym obszarze Polski także będą występować opady śniegu, którym miejscami mogą towarzyszyć burze. Najmocniej sypać ma wieczorem i w nocy. Drogi dojazdowe do mniejszych miejscowości w województwie pomorskim są mocno ośnieżone. Na otwartej przestrzeni podmuchy wiatru mogą spychać pojazdy z jezdni.
Burze
Do końca dnia możemy spodziewać się także burz. Wystąpią one nie tylko na Pomorzu, Kujawach oraz Wielkopolsce, lecz także na Warmii, Mazurach, Podlasiu i na Mazowszu (będą to miejsca, do których dotrze front).
Silny wiatr
Nadal silnie wieje na Pomorzu Zachodnim. W nadmorskim pasie utrzymuje się trzeci - najwyższy stopień zagrożenia. W głębi lądu odnotowuje się drugi stopień. Rekord siły wiatru w regionie padł w Darłowie - 135km/h. W Szczecinie wiatr dochodzi w porywach do 95 km/h.
Synoptycy przewidują, że po południu zmieni się kierunek wiatru z zachodniego na północno-zachodni. Będzie się utrzymywał przez całą dzisiejszą noc. Marcin Zydorowicz, wojewoda zachodniopomorski, obawia się, że spowoduje to wystąpienie cofki. Synoptycy przewidują, że późnym wieczorem lub jutro rano wiatr na terenie województwa zachodniopomorskiego zacznie powoli się wyciszać.
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji informuje, że w całym kraju służby na bieżąco usuwają skutki silnego wiatru i zabezpieczają uszkodzone budynki. Wszystkie procedury kryzysowe są uruchomione. Służby ratunkowe są w pełnej gotowości. Wojewódzkie służby zarządzania kryzysowego na bieżąco monitorują sytuację hydrometeorologiczną w kraju.
Uwaga na drogach
Nawet jeśli nie ma śniegu kierowcy powinni zwolnić, bo w wielu miejscach jest bardzo ślisko. Śnieg bądź deszcz ze śniegiem pada w większości kraju. Choć wszystkie drogi krajowe są przejezdne, wyjechało na nie ponad 800 pojazdów do odśnieżania. Duże utrudnienia są między innymi na drodze krajowej numer 19 Lublin-Białystok. Najgorzej jest na mazowieckim i podlaskim odcinku tej arterii. Na Podlasiu problemy dotyczą też dróg krajowych numer 62 i 66. Mazowsze ma też kłopoty na północy, w rejonie Sierpca. W Warszawie na ulice wyjechało prawie 200 solarek.
Problemy są również w województwach zachodniopomorskim i pomorskim, gdzie huragan przechodzący nad Polską wyrządził największe szkody. Trudne warunki panują na południe od Trójmiasta, na drodze krajowej numer 91 oraz w rejonie Słupska. Na Warmii i Mazurach ciężko jeździ się w okolicach Olecka, Pisza i Iławy.
Trudno jest także na autostradzie A2 w okolicach Łodzi, a także na trasie między Łowiczem a Skierniewicami w łódzkiem. Uważać na warunki drogowe muszą kierowcy w Tatrach. Na Podkarpaciu problemy są na krajowej 9, prowadzącej do przejścia granicznego ze Słowacją w Barwinku, a także na trasie Przemyśl-Sanok. Utrudnienia też na Dolnym Śląsku, oraz na wschód od Torunia i na północ od Bydgoszczy.
W takich warunkach kierujący powinni zachować ostrożność i dostosować prędkość do warunków atmosferycznych.
Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">