Za granicą z zachwytem piszą o odkryciu w Polsce. Ulfberht leżał na dnie Wisły
Zagraniczne media rozpisują się o niecodziennym znalezisku z Polski. We Włocławku, na dnie Wisły spoczywał Ulfberht, liczący ponad 1000 lat "miecz Wikingów". I to niemal w idealnym stanie.
W trakcie prac związanych z pogłębianiem basenu portowego we Włocławku (w województwie kujawsko-pomorskim) natrafiono na niezwykle cenne znalezisko - datowany na X wiek, czyli na okres kształtowania się państwa pierwszych Piastów, tzw. miecz Wikingów.
"Uważa się, że za region pochodzenia tego typu broni należy uznać północnozachodnią Europę (obszary Skandynawii bądź państwa frankijskiego), na teren dzisiejszej Polski przybyły najprawdopodobniej za sprawą wpływów skandynawskich, które w tamtym okresie były bardzo silne w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej" - informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Toruniu.
Artefakt trafił w ręce toruńskich archeologów i przeszedł prześwietlenie. Wszystko wskazuje na to, że jest to słynny miecz Ulfberhta (na ostrzu widoczna jest inskrypcja) - jeśli badanie ostatecznie to potwierdzi, będzie to ósma tego typu broń znaleziona na terenie dzisiejszej Polski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Topnieje liczba chętnych". Plany ws. lekcji religii
Świat zachwyca się archeologiczną sensacją z Polski
Zagraniczne media ochoczo rozpisują się o znalezisku na dnie polskiej rzeki, zaznaczając, że jest to sukces nie tylko na skalę krajową, ale i europejską. O wyciągniętym z Wisły mieczu Ulfberhta, których w Europie znaleziono jak dotąd 170, donosi m.in. brytyjski "Daily Mail", kanadyjski CBC czy fińska gazeta "Iltalehti".
Miecze Ulfberhta były uważane za budzącą strach i szczególnie potężną broń epoki Wikingów. Zostały wykonane z wielką starannością, z wysokiej jakości stali. Większość odnaleziono w Norwegii, Finlandia znalazła się na drugim miejscu - pisze helsiński tabloid.
Źródło: "Daily Mail", CBC, "Iltalehti"