Trwa ładowanie...

Za 90 lat połowa świata będzie głodować

Naukowcy ostrzegają, że do 2100 roku połowa
światowej populacji zostanie dotknięta głodem na skutek globalnego
ocieplenia - informuje "New Scientist".

Za 90 lat połowa świata będzie głodowaćŹródło: Jupiterimages
d3wdesd
d3wdesd

Według naukowców, w ciągu kolejnych stu lat 3 miliardy ludzi ze względu na brak pożywienia będą zmuszone uciekać do miejsc, w których panują łagodniejsze warunki klimatyczne.

By uzyskać informacje na temat tego, w jakim stopniu globalne ocieplenie zagrozi uprawom, klimatolog z University of Washington David Battisti użył 23 modeli klimatycznych zatwierdzonych przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu.

Okazuje się, że temperatury w strefie zwrotnikowej i międzyzwrotnikowej będą wyższe niż te, które panowały podczas największych upałów ubiegłego wieku. Będzie to miało katastrofalne skutki dla ludności utrzymującej się z upraw.

W regionie Sahel, który znajduje się na południe od Sahary, średnie temperatury między 2080 a 2100 rokiem mają o kilka stopni przewyższać te, które spowodowały jedną z największych susz w historii, trwającą od końca lat 60. do początku 90. Zmiany te dosięgną też Europy, gdyż fale upałów, takie jak ta, która zabiła 52 tys. osób w 2003 roku i zniszczyła dużą część upraw, za 70 lat będą na porządku dziennym.

Naukowcy ostrzegają, że do tych zmian należy zacząć przygotowywać się już teraz. Jeśli susze dotkną wielu obszarów jednocześnie może zapanować prawdziwy kryzys głodowy, z którym trudno będzie sobie poradzić.

Zdaniem wielu osób, rozwiązaniem jest genetyczne modyfikowanie upraw lub opracowanie technologii zwiększającej ich odporność na działanie wysokich temperatur.

d3wdesd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wdesd
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj