ŚwiatZ powodu upałów wzrosło zużycie energii

Z powodu upałów wzrosło zużycie energii

W Europie, gdzie trzeci tydzień utrzymują się upały i zmęczeni nimi ludzie szukają ochłody w wietrzyku z wentylatorów, poważnie wzrosło zużycie energii elektrycznej. Według holenderskich meteorologów w ciągu najbliższych 50 lat w Europie będzie wyraźnie zaznaczać się
ocieplenie i fale upałów będą występować jeszcze częściej.

25.07.2006 | aktual.: 26.07.2006 06:55

Przeciążenie przesyłowej sieci energetycznej Republiki Czeskiej zmusiło część dużych zakładów przemysłowych do ograniczenia swoich operacji. Największy eksporter energii w Europie firma CEZ podała, że na dwa dni wstrzymuje eksport, aby zasilić lokalne sieci.

Awaria, określana jako największa tego rodzaju od lat 70., nie zakłóciła jednak funkcjonowania kolei ani dostaw prądu dla gospodarstw domowych w Czechach.

Czeski dystrybutor energii elektrycznej CEPS ogłosił do odwołania stan kryzysowy. Oznacza to konieczność zmniejszenia poboru mocy przez dużych odbiorców przemysłowych. Jednak wielu z nich jak fabryka samochodów Skoda w Mladej Boleslavi czy huta Mittal Steel w Ostrawie dysponuje własnymi elektrowniami.

Z powodu upałów w elektrowniach występują też problemy z chłodzeniem. W Hiszpanii wyłączono najstarszą elektrownię jądrową, ponieważ wody z rzeki używane do chłodzenia reaktora okazały się zbyt ciepłe.

Francuski instytut meteorologiczny ogłosił w związku z upałami pomarańczowy - drugi po najwyższym stopień alarmu w 53 z 96 departamentów.

Czołowa we Francji agencja doradztwa zdrowotnego INVS zapowiedziała, że w czwartek opublikuje szczegółowy bilans ofiar upałów, które jak dotąd nie spowodowały tylu zgonów co w roku 2003, kiedy wskutek gorąca umarło około 15 tysięcy ludzi.

Francuski minister pracy Gerard Larcher spotkał się z przedstawicielami przemysłu budowlanego, aby przedyskutować kwestie bezpieczeństwa związane z przedłużającą się falą upałów. Chodzi o takie dostosowanie godzin pracy, aby robotnicy mogli uniknąć pracy w najgorętszej porze dnia.

W Hiszpanii, gdzie w stolicy Andaluzji Sewilli temperatura podczas weekendu przekroczyła 40 stopni Celsjusza, minister zdrowia Elena Salgado już wcześniej apelowała w mediach, aby powstrzymywać się od pracy w połowie dnia oraz pić dostatecznie dużo płynów.

W alpejskiej Szwajcarii wody Rodanu osiągnęły rekordową temperaturę. Według pomiaru z godz. 15 woda w Rodanie w Genewie miała temperaturę 26,9 stopnia i była cieplejsza o 17 stopni niż w mieście Sion.

W Renie temperatura wody sięgnęła 25,3 stopnia Celsjusza w Bazylei, bijąc poprzedni rekord z 2003 roku, kiedy zmierzono 24,7 stopnia Celsjusza. Również Ren ogrzał się przepływając przez Szwajcarię, zyskując około 8 stopni Celsjusza.

Jeszcze wyższe temperatury spodziewane są w Szwajcarii w sierpniu.

Holenderscy meteorolodzy mówią, że nie można w prosty sposób połączyć globalnego ocieplenia z falą upałów, jaką przeżywa Europa. Ale Holenderski Królewski Instytut Pogody (KNMI) przewiduje, że w ciągu najbliższych 50 lat będzie wyraźnie zaznaczać się ocieplenie i fale upałów będą jeszcze częstsze.

Według KNMI tegoroczny lipiec jest najgorętszym miesiącem odkąd w 1706 roku zaczęto w Holandii systematyczne pomiary temperatury. Holandia była pionierem systematycznego rejestrowania temperatury, które bardziej masowo zaczęto prowadzić dopiero ok. połowy XIX wieku.

Średnia dziennych temperatur w 24 dniach lipca wyniosła w Holandii 22,3 stopnia Celsjusza. Poprzedni rekord - 21,4 stopnia odnotowano w lipcu 1994 roku. Normalna średnia temperatura lipcowego dnia w Holandii to 17,4 stopnia.

pogodaeuropaupał
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)