WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
kradzież

Z muzeum skradziono "Pocałunek Judasza" Caravaggia

Z Muzeum Sztuki Zachodu i Wschodu w Odessie na Ukrainie skradziono płótno Michelangela Merisi da Caravaggia "Pojmanie Chrystusa", znane także jako "Pocałunek Judasza".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Z muzeum skradziono "Pocałunek Judasza" Caravaggia
(PAP)
WP

Informację, podaną przez ukraińskie media, potwierdziła zastępczyni dyrektora naukowego muzeum, Ludmyła Saułenko. To ogromna strata dla ukraińskiej i światowej kultury - oświadczyła.

Według ukraińskiej milicji obraz o wartości 100 mln dolarów skradziono w nocy ze środy na czwartek. Złodzieje dostali się do muzeum, wybijając okno w sali, w której eksponowano "Pojmanie Chrystusa".

Saułenko wyraziła nadzieję, że płótno zostanie odnalezione. Legalnie sprzedać go nie można - powiedziała.

WP

"Pojmanie Chrystusa" Caravaggio namalował w 1602 roku.

Saułenko powiedziała, że mistrz stworzył co najmniej dwa identyczne dzieła. Posiadaniem jednego z nich szczyci się Irlandzka Galeria Narodowa.

To, które znajdowało się w odeskim muzeum, trafiło na terytorium XIX-wiecznej Rosji z Paryża. Ambasador Rosji we Francji kupił je jako prezent dla syna cara Aleksandra II. Następnie płótno przekazano muzeum w Petersburgu, skąd w połowie XX wieku zostało przekazane muzeum w Odessie.

Obraz był wówczas straszliwie zaniedbany. W 1959 roku, gdy został odrestaurowany, znawcy stwierdzili, że wyszedł on spod pędzla Michelangela Caravaggia - powiedziała Saułenko.

WP

Jarosław Junko

Polub WP Wiadomości
WP
WP