Z kampanii prezydenckiej
W najbliższy weekend w Nysie odbędą się prezydenckie prawybory. We wtorek miasto odwiedził Marian Krzaklewski, a w środę wybiera się tam Aleksander Kwaśniewski.
Komitet Wyborczy Mariana Krzaklewskiego skierował we wtorek do Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji protest w związku z nieuzasadnioną merytorycznie - zdaniem Komietu - obecnością Aleksandra Kwaśniewskiego w programach Telewizji Publicznej. Komitet przypomniał, że 16 września przebywający w Sydney Kwaśniewski wypowiadał się w głównym wydaniu Wiadomości na temat meczu polskich koszykarek, a następnego dnia przez ponad 10 minut był gościem Studia Olimpijskiego.
Sztab Krzaklewskiego przeprowadził w Nysie sondaż telefoniczny, w którym 39% mieszkańców miasta zadeklarowało, że będzie głosować na Kwaśniewskiego. Jednocześnie, według tego badania, 22% osób popiera szefa Solidarności. Rzecznik sztabu - Kajus Augustyniak powiedział, że w badaniu wzięło udział ok. 2,5 tys. osób, których nie informowano, kto prowadzi sondaż.
PKW ma zająć się też wnioskiem sztabu wyborczego Piotra Ikonowicza. Jego komitet zaprotestował przeciwko nadużyciom informacyjnym popełnianym w programie Tygodnik wyborczy jedynki pod redakcją Andrzeja Kwiatkowskiego. Zdaniem pełnomocników kandydata, audycji nie relacjonowano programu Ikonowicza w sposób rzetelny.
Lech Wałęsa zapowiedział, że zwróci się do innych kandydatów prawicy z propozycją wyłonienia jednej kandydatury w wyborach prezydenckich. Zdaniem byłego prezydenta, obecnie na zwycięstwo w wyborach największe szanse miałby Jarosław Kalinowski.
* Jan Olszewski* powiedział w radiowych "Sygnałach Dnia", że w obecnie Polska nie ma szans na znalezienie się w strukturach Unii Europejskiej jako równorzędny partner. Wymagałoby to - zdaniem Olszewskiego - co najmniej 10 lat.
Jarosław Kalinowski spotkał się z mieszkańcami Gryfowa Śląskiego. Obiecywał, że jeżeli wygra wybory życie emerytów, rolników i drobnych przedsiębiorców stanie się łatwiejsze.
Zdaniem Kalinowskiego, w Unii Europejskiej polscy rolnicy musza mieć zagwarantowane, podobnie jak unijni farmerzy, dochody podobne do osób zatrudnionych w innych dziedzinach gospodarki. Nie może się to stać jednak - według Kalinowskiego - kosztem konsumentów.
Jan Łopuszański po raz kolejny sprzeciwił się integracji Polski z Unią Europejską. W wywiadzie dla Polskiego Radia Opole powiedział, że tylko niezależność Polski od jakichkolwiek struktur gospodarczych umożliwi stabilny rozwój kraju. W sytuacji zjednoczenia z Unią Europejską, zyski zostaną w krajach Wspólnoty, a nie w Warszawie - uważa Łopuszański.
Andrzej Lepper sądzi, że funkcjonariusze służb mundurowych powinni zarabiać co najmniej minimum socjalne powiększone o 15%. Według niego, tak wyliczone najniższe uposażenie powinno wynosić około tyciąca złotych.
Jeżeli nie zostaną podniesione nakłady na wojsko, policję, straż graniczną i więzienną, wzrośnie poziom przestępczości, a nasze członkostwo w NATO może nie uchronić nas przed zagrożeniami zewnętrznymi - przekonywał Lepper.
Aleksander Kwaśniewski wziął udział w ogólnopolskiej konferencji programowej samorządowców SLD "Sprawne i przyjazne państwo" w Koninie. Obiecywał, że jeśli zostanie prezydentem na drugą kadencję, umocni konstytucję, wprowadzi nowe ustawy z niej wynikające.
Kwaśniewski nie spotkał się jednak z mieszkańcami Konina. Jego wizycie towarzyszyły bowiem protesty. Wielu mieszkańców miasta z gwizdkami, czarnymi flagami i transparentami głośno sprzeciwiało się uwłaszczeniowemu wetu.
Kandydat na prezydenta Andrzej Olechowski zainaugurował we wtorek w Warszawie działalność Funduszu Stypendialnego im. Stanisława Pigonia, którego celem jest finansowanie stypendiów dla studentów z niezamożnych rodzin, pochodzących ze wsi i małych miast. Mamy już ponad 100 tys. zł na koncie funduszu- powiedział. (and)