Z Hausnerem podyskutuj w Internecie
Dzięki uruchomionej w internecie stronie -
www.debatapubliczna.gov.pl - w debacie nad rządowym programem
ograniczenia wydatków publicznych firmowanym przez wicepremiera
Jerzego Hausnera będą mogli wziąć udział wszyscy zainteresowani.
Wszystkie głosy i komentarze zostaną wzięte pod uwagę - deklaruje
resort gospodarki i pracy.
We wtorek wicepremier, minister gospodarki, pracy i polityki społecznej Jerzy Hausner zainaugurował debatę dotyczącą propozycji ograniczania wydatków publicznych w administracji i w sferze wydatków socjalnych zawartych w "Programie uporządkowania i ograniczenia wydatków publicznych".
Strona internetowa jest interaktywna - Internauci mogą bezpośrednio ze strony zadać ekspertom pytanie dotyczące propozycji zawartych w programie, zostawić swój komentarz, zabrać głos na forum czy wziąć udział w czacie.
"Wszystkie e-maile, komentarze i głosy zostaną wzięte pod uwagę przy proponowaniu konkretnych rozwiązań. Debata bowiem nie jest ograniczona do wąskiego grona ekspertów i polityków, a mają w niej wziąć udział wszyscy zainteresowani zmianami obywatele" - zapewnia resort pracy.
Na stronie www.debatapubliczna.gov.pl można znaleźć także propozycje racjonalizacji wydatków społecznych zawarte w raporcie "Racjonalizacja Wydatków Publicznych", opracowanym przez ministerstwo gospodarki i pracy i przedstawiającym bieżącą sytuację gospodarczą kraju. W działach: Ograniczenie wydatków administracyjnych, Aktywizacja zawodowa osób starszych, System emerytalny, Renty z tytułu niezdolności do pracy, Ubezpieczenia społeczne rolników oraz Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych przedstawione są proponowane zmiany oraz opisany obecny stan prawny.
Na stronie będą również zamieszczane wyniki badań opinii publicznej na temat samego programu i poszczególnych propozycji. W dziale Debata znajdą się relacje z przebiegu rozmów w zespołach eksperckich. Każdy zespół (jest ich 5) spotykać się będzie raz w tygodniu do połowy grudnia.
Na stronie będą zamieszczane również zapowiedzi wszystkich imprez, spotkań i konferencji związanych z prowadzoną debatą.
Dla osób, które nie mają dostępu do internetu, w niektórych urzędach zostały utworzone specjalne telefony informacyjne. Pod podanymi poniżej numerami można zadać pytanie dotyczące propozycji zawartych w raporcie "Racjonalizacja Wydatków Publicznych".
W sprawie propozycji zmian dotyczących:
- aktywizacji zawodowej osób starszych oraz wieku emerytalnego (22) 693 55 88 (biuro prasowe Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej);
- osób niepełnosprawnych - (22) 816 22 60 (Dział Informacji Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych)
- ubezpieczenia społecznego rolników - (22) 825 69 01 i (22) 825 16 39 (biuro prasowe Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego)
- ograniczenia administracji centralnej - (22) 845 62 32 (biuro prasowe Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji)
Według badania przeprowadzonego przez instytut SMG KRC dla MGPiPS, o programie rządu dot. zmian w wydatkach na administrację i sferę społeczną słyszało 66% ankietowanych. O tym, że program jest potrzebny i należy go pilnie realizować, przekonanych jest 39% pytanych, jednak 40% uważa, że mimo iż jest potrzebny, są inne ważniejsze, pilniejsze sprawy. Zdania na ten temat nie ma aż 13%. Tylko 8% uważa, że program nie jest potrzebny.
Badanie przeprowadzono 29-30 października na reprezentatywnej grupie 1030 Polaków powyżej 15 roku życia.