Trwa ładowanie...

Z Eurowizji na front. Oleg Psiuk, wokalista Kalush Orchestra wraca do okopów

Dosłownie dzień po zwycięstwie w Eurowizji w Turynie, członkowie zespołu Kalush Orchestra są już w drodze do domu i dalej na front. Frontman ukraińskiej folkowej grupy, Oleg Psiuk, symbolicznie pocałował swoją dziewczynę i ruszył do Ukrainy, by jak inni mężczyźni i kobiety bronić kraju przed inwazją Rosjan.

Kalush Orchestra żegnają bliskich i fanów przed powrotem do Ukrainy Kalush Orchestra żegnają bliskich i fanów przed powrotem do Ukrainy Źródło: East News, fot: AP
d2in3bw
d2in3bw

Zgodnie z obowiązującym obecnie w Ukrainie prawem, wszystkim mężczyznom w wieku 18-60 lat zabrania się opuszczania kraju i wzywa się do wstąpienia do wojska lub wspierania działań wojennych. Dlatego cała męska grupa — która otrzymała specjalne pozwolenie na opuszczenie kraju w celu wzięcia udziału w konkursie — otrzymała rozkaz powrotu do domu, do swojego rozdartego wojną kraju. Raptem dwa dni wcześniej, sześcioosobowy zespół zwyciężył Eurowizję piosenką "Stefania" we włoskim Turynie.

Z frontu na scenę i z powrotem

W wywiadzie udzielonym dla agencji AP Oleg Psiuk opowiedział, że założył organizację wolontariuszy, która wykorzystuje media społecznościowe do pomocy w znalezieniu transportu i schronienia potrzebującym Ukraińcom. Jak podkreślał, zespół "robił wszystko, co możliwe, aby pomóc naszemu krajowi".

Komu ufa Putin? "FSB się nie sprawdziło"

Frontman pochwalił tancerza występującego z zespołem Slavika Hnatenkę za decyzję o tym, by chwycić karabin i walczyć z Rosjanami w szeregach obrony terytorialnej poza stolicą Kijowa. Członkowie zespołu mieszkają w różnych częściach kraju i wszyscy są zaangażowani w wojnę od inwazji 24 lutego. Krótko po tym, jak został zwycięzcą Eurowizji 2022, zespół wszedł na scenę i krzyczał "Chwała Ukrainie" wśród euforycznych scen.

d2in3bw

Eurowizja. O czym jest piosenka, która wygrała?

Odbierając trofeum, zespół powiedział: "Dziękuję za wsparcie Ukrainy. To zwycięstwo jest dla każdego Ukraińca. Slava Ukraini". "Stefania" została napisana przez Psiuka w hołdzie swojej mamie, ale od wybuchu wojny stała się hymnem ojczyzny. Tekst obiecuje: "Zawsze znajdę drogę do domu, nawet jeśli wszystkie drogi zostaną zniszczone".

Zgodnie z tradycją konkurs piosenki Eurowizja organizowany jest w kraju zwycięzców poprzedniej edycji. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poprzysiągł zorganizować go w Mariupolu w 2023 r. pomimo trwającego tam rozlewu krwi.

d2in3bw

Źródło: Daily Mail / Fakt.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2in3bw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d2in3bw
Więcej tematów