Trwa ładowanie...

Z czego żyje Państwo Islamskie?

Dżihadystyczna organizacja zbrojna Państwo Islamskie (IS), która kontroluje znaczne obszary w Syrii i Iraku, otrzymała w zeszłym roku w formie okupów od 35 do 45 milionów dolarów - poinformowała ekspertka zajmująca się monitorowaniem IS.

Z czego żyje Państwo Islamskie?Źródło: AFP, fot: HO / AL-FURQAN MEDIA
d2w1t1v
d2w1t1v

Na posiedzeniu Komitetu Rady Bezpieczeństwa ONZ ds. walki z terroryzmem Yotsna Lalji powiedziała, że szacuje się, iż od 2004 do 2012 roku różnym organizacjom terrorystycznym przekazano w formie okupu w sumie około 120 milionów dolarów. Podkreśliła, że wciąż rośnie liczba porwań dla okupów.

Ekspertka ONZ zwróciła uwagę, że w ostatnich latach Al-Kaida i organizacje z nią powiązane uczyniły z porwań "podstawową taktykę generowania dochodów". Wskazała, że w październiku 2012 r. przywódca Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri namawiał bojowników na całym świecie, aby porywali obywateli zachodnich państw.

Lalji sprecyzowała, że działająca w Jemenie Al-Kaida Półwyspu Arabskiego (AQAP), organizacja od kilku lat uważana przez USA za najbardziej niebezpieczny odłam tej siatki terrorystycznej, tylko w latach 2011-2013 otrzymała z okupów 20 milionów dolarów. Z kolei działająca w Afryce Północnej Al-Kaida Islamskiego Maghrebu (AQIM) w ciągu ostatnich czterech lat otrzymała 75 mln USD.

d2w1t1v

Miliony dolarów na okupach zarabiają także powiązana z Al-Kaidą ekstremistyczna organizacja Boko Haram w Nigerii, somalijscy islamiści z ugrupowania Al-Szabab, czy ugrupowanie Abu Sajefa na Filipinach, które w minionej dekadzie odznaczyło się m.in. wieloma brutalnymi porwaniami i zabójstwami cywilów.

Ekspertka powiedziała również, że albo organizacje terrorystyczne przeprowadzają porwania samodzielnie, albo współpracują, jak to jest w przypadku AQAP, z lokalnymi plemionami w Jemenie, które dostarczają zakładników za opłatą.

d2w1t1v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2w1t1v
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj