PolskaXXVI Wyprawa PAN na Spitsbergen

XXVI Wyprawa PAN na Spitsbergen

Wyprawa Polarna PAN, która 25 czerwca
popłynie na Spitsbergen statkiem "Horyzont II", ma w programie,
obok badań naukowych, zakończenie prowadzonej od kilku lat
rozbudowy i modernizacji stacji polarnej - poinformował dr
Piotr Głowacki z Zakładu Badań Polarnych Instytutu Geofizyki PAN.

W tym roku na Spitsbergenie pracować będą ekipy z różnych ośrodków naukowych - obok głównej wyprawy PAN także z Instytutu Oceanologii PAN, uniwersytetów Poznańskiego, Śląskiego, Toruńskiego, Wrocławskiego i krakowskiej Akademii Górniczo- Hutniczej.

Statek "Horyzont II" po przywiezieniu i wyładowaniu ekspedycji w fiordzie Hornsdund odbędzie kilkunastodniowy rejs badawczy wzdłuż zachodnich wybrzeży Spitsbergenu. Będzie to pływająca konferencja naukowa "Warsztaty geomorfologiczne - Spitsbergen 2003" z udziałem 30 uczonych, którzy specjalnie przybędą na wyspę drogą lotniczą.

"Rozpoczynamy na wielką skalę badania oceanograficzne. Jest to nowy program związany z wytypowaniem przez Unię Europejską fiordu Hornsund, gdzie znajduje się polska stacja polarna, jako jednego z sześciu Flagowych Miejsc Morskiej Bioróżnorodności w Europie. Badania te podejmie Oceania - statek Instytutu Oceanologii PAN, który w lipcu przypłynie do Hornsundu" - powiedział dr Głowacki.

Przez cały sezon kontynuowane będą prace przy rozbudowie i modernizacji stacji polarnej. Powstanie nowa, gwarantująca bezpieczeństwo ekologiczne baza paliw. Zainstalowane zostaną nowe agregaty w elektrowni.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)