XVII Międzynarodowe Spotkania Baletowe
Światowa prapremiera baletu "Kobro" - inspirowanego życiem i twórczością wybitnej rzeźbiarki Katarzyny Kobro - w wykonaniu zespołu Teatru Wielkiego w Łodzi zainauguruje w sobotę XVII Łódzkie Spotkania Baletowe.
Podczas trwającego ponad dwa tygodnie międzynarodowego festiwalu wielbiciele tańca będą mogli obejrzeć spektakle - zarówno klasyczne, jak i nowoczesne - w wykonaniu sześciu zespołów: z Izraela, Niemiec, Rosji, Hiszpanii oraz z Polski.
Inaugurujący festiwal balet "Kobro" to autorskie dzieło współpracującego od wielu lat z łódzkim teatrem brytyjskiego choreografa i reżysera Graya Veredona. Muzykę do spektaklu napisał Sławomir Kulpowicz.
Choreograf tłumaczy, że "Kobro" to druga część - po "Ziemi Obiecanej" - planowanego przez niego łódzkiego tryptyku baletowego. Przygotowania do realizacji baletu trwały dwa lata, a Veredon zadedykował go pamięci artystki oraz Łodzi.
"Kiedy odkryłem, że ta niezwykle ważna dla historii awangardy artystka większość swojego życia spędziła w Łodzi, zdałem sobie sprawę, że mam do czynienia ze świetnym materiałem. Chciałbym, by ten balet był rozumiany jako spojrzenie współczesnych ludzi na tę niezwykłą artystkę i jej sztukę" - podkreśla Veredon.
W trakcie tegorocznych spotkań na deskach łódzkiego Teatru Wielkiego 13 i 14 maja wystąpi niemiecki Leipziger Ballett, który zaprezentuje monumentalne przedstawienie "Bruckner 8" w choreografii Uwe Scholza do muzyki A. Brucknera. Natomiast 17 i 18 maja ze spektaklem flamenco "A tiempo Ya Compas" wystąpi - światowej sławy zespół z Hiszpanii - Ballet Cristina Hoyos.
Wielbiciele klasycznego tańca będą mogli - 20 i 21 maja - zobaczyć "Śpiącą królewnę" w wykonaniu rosyjskiego Narodowego Teatru Baletu z Moskwy. Klasyczną choreografię do muzyki Piotra Czajkowskiego przygotował Marius Petipa.
W ramach imprezy 22 maja Polski Teatr Tańca - Balet Poznański zaprezentuje trzy przedstawienia "Wo-Man w pomidorach" w choreografii Yossi Berga z Izraela, "Ciszę drżących dłoni" Virpi Pahkinena ze Szwecji oraz "Naszyjnik gołębicy" w choreografii Jacka Przybyłowicza.
Festiwal zakończą występy Kibbutz Contemporary Dance Company z Izraela. 24 i 25 maja izraelski zespół zaprezentuje dwa współczesne balety - "Ratel Saka" i "Screen Saver" - w choreografii Rami Be'era.
Łódzkie Spotkania Baletowe to największa i najbardziej prestiżowa impreza baletowa w Polsce. Organizowana w formie biennale - co dwa lata - istnieje od 1968 roku. W poprzednich edycjach na łódzkiej scenie występowali m.in. Balet XX wieku Maurice'a Bejarta, Ballet Rambert z Londynu, Narodowy Balet Kuby Alicji Alonso czy Sanktpetersburski Teatr Baletu Borisa Ejfmana. (reb)