XI Forum Ekonomiczne: państwo - stymulator gospodarki
(inf. własna)
08.09.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Podczas seminarium Polityka finansowa państwa jako stymulator rozwoju gospodarczego uczestnicy Forum, pod przewodnictwem prof. Stanisława Gomułki z London School of Economy, rozmawiali, na jakim poziomie należy ustalić wydatki państwa w stosunku do Produktu Krajowego Brutto.
Halina Wasilewska-Trenker, minister finansów powiedziała, że trudno określić granicę w obniżaniu wydatków w państwa w stosunku do PKB. Graniczną wartością jest około 30-procentowy udział wydatków sektora finansów publicznych w PKB. Nie ma jednak jednoznacznej recepty, jaki powinien być ten udział - powiedziała minister finansów Polski.
Minister Wasilewska-Trenker przypomniała, że Polska ma znaczące zobowiązania, obciążające sektor finansów publicznych, takie jak obsługa długu zobowiązań zagranicznych i reforma emerytalna.
W opinii Wasilewskiej-Trenker udział wydatków sektora finansów publicznych zależy m.in. od struktury gospodarki oraz wieku ludności. Im lepszy stan gospodarki, tym łatwiej dokonywać zmiany strukturalne - dodała minister.
Gomułka przypomniał, że Ukraina przeżywa obecnie renesans w zakresie finansów publicznych - ten kraj przeszedł od głębokiej recesji do wysokiego wzrostu gospodarczego.
Poseł ukraiński - Ihor Juszko powiedział, że w polityce państwa wobec finansów publicznych Ukrainy zachodzą znaczne zmiany, jednak jest jeszcze dużo do zrobienia, np. w zakresie podatków. Ważnym elementem roli państwa w stymulowaniu rozwoju gospodarczego jest wspieranie kapitału prywatnego, np. poprzez kredytowanie technologii innowacyjnych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw - podkreślił Juszko.
W imieniu nieobecnego ministra finansów Czech - Jiriego Rusnoka referat przeczytał Misiarz Jan, ambasador Czech w Polsce. Wskazał on, na znaczenie państwa w stabilizowaniu procesów gospodarczych. Cięcia budżetowe muszą być dokonywane w stabilnym otoczeniu. Zrównoważony wzrost gospodarczy opiera się na dobrze funkcjonującej administracji i władzy sądowniczej - zaznaczył Misiarz.
O polityce państwa w stosunku do rozwoju gospodarczego Rosji mówił Garegin Tosunian, wiceprezes Stowarzyszenia Banków Rosyjskich. Obecnie w Rosji Bank Centralny i rząd pracują nad reformą bankową oraz liberalizacją walutową.
Artur Niewrzędowski - WP
Zobacz także:
XI Forum Ekonomiczne