Wzrasta poparcie dla SPD i kanclerza Schroedera
Kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder oraz jego
partia socjaldemokratyczna SPD, dzięki antywojennej polityce
rządu, odzyskują poparcie niemieckich wyborców.
05.04.2003 | aktual.: 05.04.2003 12:23
Natomiast popierająca amerykańską interwencję w Iraku szefowa CDU - Angela Merkel - utraciła znaczną część swej popularności, wynika z najnowszego sondażu instytutu Infratest dimap, opublikowanego w sobotę przez dziennik "Tagesspiegel".
Obie partie chadeckie CDU/CSU pozostały co prawda najsilniejszym niemieckim ugrupowaniem, jednak poparcie dla nich zmalało w stosunku do marca o 4% i wynosi obecnie 45%.
Chęć głosowania na SPD zadeklarowało 31% ankietowanych - o 4% więcej niż w ubiegłym miesiącu. Koalicjant SPD, partia Zieloni, może liczyć na 11% głosów, natomiast potencjalny partner chadeków - liberalna FDP - na 6%.
W prowadzonym od 31 marca do 2 kwietnia sondażu wzięło udział 1300 uprawnionych do głosowania obywateli RFN.
Niezadowolenie wyborców z proamerykańskiego stanowiska władz CDU/CSU widoczne jest jeszcze wyraźniej w rankingu najpopularniejszych polityków niemieckich. Poparcie dla szefowej CDU - Merkel - spadło w porównaniu z marcem aż o 20% i wynosi 31% Merkel znalazła się na siódmym miejscu - od stycznia po raz pierwszy za Schroederem. Aprobata dla kanclerza wzrosła o 8% - do 34% - i pozwoliła mu przesunąć się na miejsce szóste.
Niekwestionowanym liderem rankingu jest od lat minister spraw zagranicznych Joschka Fischer z partii Zielonych. Fischer cieszy się obecnie poparciem 80% ankietowanych.
Przyczyną wzrostu popularności Schroedera i SPD, mimo braku sukcesów w walce z kryzysem gospodarczym, jest - zdaniem Infratest dimap - antywojenne stanowisko rządu, zgodne z nastrojami zdecydowanej większości społeczeństwa.
80% Niemców uznaje amerykański atak na Irak za nieuzasadniony - tylko 14% jest przeciwnego zdania. Wojnie w Iraku przeciwnych jest 67% sympatyków CDU.
88% ankietowanych nie wierzy w skuteczną demokratyzację Iraku po wojnie. (mk)