Wyższa kwota wolna od podatku? "Nie widzę przestrzeni"
Umowa koalicyjna jest prawie gotowa, ma kilkadziesiąt punktów i "średni poziom ogółu" - stwierdziła w Radiu Zet wiceszefowa Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska. Polityk została zapytana, czy umowie przewidziane jest wprowadzenie kwoty wolnej od podatku na poziomie 60 tysięcy złotych.
- Umowa koalicyjna jest prawie gotowa, blisko jesteśmy na pewno końca rozmów - przekazała, wyjaśniając, że brakuje jeszcze zatwierdzenia jej ze strony liderów. - Zawsze znajdzie się coś do dopisania, coś do uzgodnienia. Te uzgodnienia będą trwały przecież, tak w gruncie rzeczy, cztery lata - dodała.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pomysł KO na zmiany podatkowe. Lewica ma wątpliwości
- Umowa koalicyjna nie będzie składała się z aktów prawnych do przyjęcia. Będzie to średni poziom ogółu. (...) Idea nie jest taka, by zebrać najważniejsze akty prawne, (…) ale żeby pokazać społeczeństwu, które zagłosowało na zmianę, że faktycznie jest wypracowane to pierwsze najważniejsze porozumienie i jest umowa koalicyjna. A dwa, żeby Andrzej Duda przestał hamletyzować - powiedziała Hennig-Kloska.
Stwierdziła, że nie może podać szczegółów umowy. Termin jej prezentacji, jak dodała, jest decyzją liderów.
Umowa koalicyjna. Co z kwotą wolną od podatku?
Polityk została zapytana także, czy w umowie koalicyjnej znajdzie się postulat podniesienia kwoty wolnej od podatku do poziomu 60 tysięcy złotych. - Są zapisane zmiany podatkowe, ale ja nie widzę przestrzeni w ustawie budżetowej do wprowadzenia kwoty wolnej do 60 tys. - odpowiedziała posłanka
Hennig-Kloska zaznaczyła jednak, że w przyszłej umowie koalicyjnej mają się znaleźć zmiany dotyczące składki zdrowotnej. To sugeruje, że pomimo braku możliwości podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych, partia Polska 2050 ma w planach wprowadzenie innych zmian, które mogą wpłynąć na obciążenie podatkowe obywateli.
Źródło: Radio Zet
PRZECZYTAJ TAKŻE: Kogo wskaże prezydent na premiera? Decyzja zapadnie 13 listopada