Trwa ładowanie...
d368n3q

Wywiad USA: Putin próbował pomóc Trumpowi wygrać wybory

Prezydent Rosji Władimir Putin ingerował w przebieg wyborów prezydenckich w USA, aby pomóc Donaldowi Trumpowi w odniesieniu zwycięstwa - donosi BBC powołując się na informacje zawarte w raporcie wywiadu USA.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Władimir Putin
Władimir Putin (AFP, Fot: Odd Andersen)
d368n3q

Odtajniony raport mówi, że rosyjski przywódca prowadził kampanię mającą na celu wpłynięcie na wynik wyborów. - Oceniamy z dużą pewnością, że GRU (rosyjski wywiad wojskowy) wykorzystał postać Guccifer 2.0, DCLeaks i WikiLeaks by udostępnić publiczności i instytucjom medialnym (...) dane zdobyte w operacji cybernetycznej - napisano w raporcie. Materiały skradzione w wyniku włamania do komputerów Demokratów zostały opublikowane przez demaskatorski portal WikiLeaks oraz na dwóch tajemniczych stronach internetowych: DCLeaks.com oraz na blogu pisanym przez Guccifer 2.0.

Wywiad USA jednoznacznie ocenił, że Putin i rząd Rosji ewidentnie preferowali prezydenta elekta (Donalda) Trumpa. - Rosyjski rząd chciał zwiększyć szanse prezydenta elekta, kiedy było to możliwe, dyskredytując sekretarz (stanu Hillary) Clinton - czytamy w dokumencie.

O ustaleniach zawartych w raporcie szefowie wywiadu poinformowali Donalda Trumpa. Donald Prezydent po raz pierwszy publicznie przyznał, że Rosja mogła dokonać ataków hakerskich podczas kampanii wyborczej w Stanach Zjednoczonych. Trump wielokrotnie kwestionował tezę amerykańskich służb specjalnych, że Rosja ingerowała w amerykańskie wybory. Argumentował, że sprawcy cyberataków są trudni do wykrycia i że włamań do sieci komputerowych Partii Demokratycznej i szefa sztabu Hillary Clinton mógł nawet dokonać "jakiś czternastolatek". Po spotkaniu z szefami CIA, FBI i Agencji Bezpieczeństwa Narodowego Donald Trump wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że Rosja, Chiny i inne kraje cały czas atakują sieci komputerowe amerykańskiego rządu, przedsiębiorstw oraz organizacji politycznych, w tym komitetu krajowego Partii Demokratycznej. Wyraził jednak przekonanie, że włamania nie miały żadnego wpływu na jego zwycięstwo w wyborach prezydenckich.

d368n3q

Podziel się opinią

Share
d368n3q
d368n3q
Więcej tematów