Trwa ładowanie...

Ukraiński wywiad ujawnia. Nowy plan przeniknięcia na wojnę

Co planują Putin z Łukaszenką? Jak donosi ukraiński wywiad, rosyjskie siły specjalne są przenoszone na terytorium Białorusi, by potem trafić bezpośrednio na wojnę.

Aleksandr Łukaszenka i Władimir PutinAleksandr Łukaszenka i Władimir PutinŹródło: Getty Images, fot: Mikhail Svetlov
d1g265l
d1g265l

Rosyjskie siły specjalne są przenoszone na Białoruś - podaje Euromaidan PR. Serwis wyjaśnia, że agenci FSB mają przyjeżdżać pojedynczo lub w dwie osoby i meldować się w hotelach w Homelu, Mińsku i Brześciu. Ukraiński wywiad uważa, że Rosjanie tworzą grupę, która ma zostać rozmieszczona na terytorium Ukrainy.

Ryzyko przeniknięcia dywersantów?

W Ukrainie wzmocniono działania na punktach kontrolnych w związku z ryzykiem przeniknięcia dywersantów z Białorusi - poinformował w niedzielę wiceszef MSW Ukrainy Jewhen Jenin, cytowany w sobotę przez ukraińską redakcję Radia Swoboda.

d1g265l

"Nie ma oznak formowania grupy uderzeniowej przeciwnika na terytorium Białorusi, ale mamy informacje o możliwych prowokacjach w celu ostatecznego wciągnięcia Białorusi w wojnę przeciwko Ukrainie, możliwego przeniknięcia grup dywersyjnych, dlatego organy ścigania wprowadziły wzmocniony tryb działań na punktach kontrolnych" - mówił wówczas Jenin.

Co zamierza Łukaszenka?

W ostatnich dniach Alaksandr Łukaszenka oświadczył, że "Białoruś była i będzie z Rosją", a rolę Białorusi "w operacji specjalnej określił jeszcze jej pierwszego dnia".

- To, co robi Łukaszenka, jest niebezpieczne, przede wszystkim dla Białorusi – skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Moim zdaniem, on nie powinien wciągać Białorusi w najeźdźczą wojnę Rosji przeciwko Ukrainie i złamanie wszystkich porozumień międzynarodowych, prawa międzynarodowego – powiedział.

- Myślę, że dla nikogo nie jest tajemnicą, że z terytorium Białorusi były odpalane rakiety na nasze państwo. O ile wiem, Łukaszenka, tak czy inaczej, dawał sygnały, że niektóre rakiety leciały bez jego woli – zaznaczył Zełenski.

10 mln młodych Polaków do przeszkolenia? "Wojsko samo nas nie obroni"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1g265l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1g265l
Więcej tematów