Tłum na ulicach Warszawy. Mają 12 postulatów

W sobotę tuż po godzinie 14 z placu przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie wyruszyła Parada Równości. Tegoroczne wydarzenie, które jest jednym z najważniejszych w kalendarzu społeczności LGBTQ+, odbywa się pod hasłem "Czas na równość jest teraz".

Parada Równości na ulicach Warszawy
Parada Równości na ulicach Warszawy
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Supernak

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Wolontariat Równości.

12 postulatów

Emilia Bartkowska-Młynek, członkini zarządu fundacji, wyjaśniła, że tegoroczna Parada Równości ma 12 postulatów, które dotyczą nie tylko osób LGBTQ+. Wśród nich najważniejsze są: wzmocnienie ochrony prawnej przed mową i przestępstwami nienawiści, małżeństwo i związek partnerski prawem każdego obywatela oraz prawa osób trans prawami człowieka.

- Wciąż nie mamy praw, które są nam przynależne. Wciąż musimy żądać, żeby traktowano nas jak pełnoprawnych obywateli. Czekamy, aż Polska sprosta tym wymaganiom i oczekiwaniom - dodała Bartkowska-Młynek.

Powstało specjalne miasteczko

W pobliżu Pałacu Kultury i Nauki powstało specjalne miasteczko, które promuje idee równości, wolności i tolerancji.

W przemarszu ulicami Śródmieścia uczestniczą między innymi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czarne kłęby dymu przy lotnisku. Nagranie świadka pożaru pod Brukselą

Polska na ostatni miejscu w rankingu

Podczas konferencji prasowej przed rozpoczęciem marszu, prezes Fundacji Wolontariat Równości, Rafał Dembe, wyraził swoją radość z tego, że "Polska wraca do europejskich wartości". Zaznaczył jednak, że Polska, już po raz piąty, znalazła się na ostatnim miejscu w rankingu ILGA-Europe, który ocenia poziom równouprawnienia osób LGBTI w 49 krajach Europy. - Niezależnie od tego, że narracja się zmienia, to nie zmieniają się nasze prawa - stwierdził Dembe.

Prezes Fundacji dodał: "Chcemy przejść ulicami Warszawy, ciesząc się i dobrze się bawiąc, ale jednocześnie przypomnieć, że cały czas czekamy na nasze prawa i na równość".

Podczas oficjalnego otwarcia parady Trzaskowski powiedziałę, że "ten dzień pokazuje, że Warszawa jest miastem uśmiechniętym, tolerancyjnym i europejskim". Wyraził również nadzieję, że "te wszystkie postulaty, z którymi jesteśmy od wielu lat na ustach będą realizowane".

Zakończenie zgromadzenia przewidziane jest na godzinę 18:00.

Źródło artykułu:PAP
parada równościmarsztrzaskowski

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1193)