Tłum na ulicach Warszawy. Mają 12 postulatów

W sobotę tuż po godzinie 14 z placu przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie wyruszyła Parada Równości. Tegoroczne wydarzenie, które jest jednym z najważniejszych w kalendarzu społeczności LGBTQ+, odbywa się pod hasłem "Czas na równość jest teraz".

Parada Równości na ulicach Warszawy
Parada Równości na ulicach Warszawy
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Supernak

15.06.2024 | aktual.: 15.06.2024 16:48

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Wolontariat Równości.

12 postulatów

Emilia Bartkowska-Młynek, członkini zarządu fundacji, wyjaśniła, że tegoroczna Parada Równości ma 12 postulatów, które dotyczą nie tylko osób LGBTQ+. Wśród nich najważniejsze są: wzmocnienie ochrony prawnej przed mową i przestępstwami nienawiści, małżeństwo i związek partnerski prawem każdego obywatela oraz prawa osób trans prawami człowieka.

- Wciąż nie mamy praw, które są nam przynależne. Wciąż musimy żądać, żeby traktowano nas jak pełnoprawnych obywateli. Czekamy, aż Polska sprosta tym wymaganiom i oczekiwaniom - dodała Bartkowska-Młynek.

Powstało specjalne miasteczko

W pobliżu Pałacu Kultury i Nauki powstało specjalne miasteczko, które promuje idee równości, wolności i tolerancji.

W przemarszu ulicami Śródmieścia uczestniczą między innymi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polska na ostatni miejscu w rankingu

Podczas konferencji prasowej przed rozpoczęciem marszu, prezes Fundacji Wolontariat Równości, Rafał Dembe, wyraził swoją radość z tego, że "Polska wraca do europejskich wartości". Zaznaczył jednak, że Polska, już po raz piąty, znalazła się na ostatnim miejscu w rankingu ILGA-Europe, który ocenia poziom równouprawnienia osób LGBTI w 49 krajach Europy. - Niezależnie od tego, że narracja się zmienia, to nie zmieniają się nasze prawa - stwierdził Dembe.

Prezes Fundacji dodał: "Chcemy przejść ulicami Warszawy, ciesząc się i dobrze się bawiąc, ale jednocześnie przypomnieć, że cały czas czekamy na nasze prawa i na równość".

Podczas oficjalnego otwarcia parady Trzaskowski powiedziałę, że "ten dzień pokazuje, że Warszawa jest miastem uśmiechniętym, tolerancyjnym i europejskim". Wyraził również nadzieję, że "te wszystkie postulaty, z którymi jesteśmy od wielu lat na ustach będą realizowane".

Zakończenie zgromadzenia przewidziane jest na godzinę 18:00.

Źródło artykułu:PAP
parada równościmarsztrzaskowski
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1193)