Trwa ładowanie...
d4itjlc
d4itjlc

Wystawa zabytków związanych z Kazimierzem Wielkim

Wystawę zabytków związanych z Kazimierzem Wielkim będzie można oglądać od soboty w obchodzącym stulecie istnienia Muzeum Diecezjalnym w Domu Długosza w Sandomierzu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4itjlc

Na wystawie zostaną zaprezentowane m.in. wyroby złotnicze z XIV wieku: kielich z herbami królestwa ufundowany przez Kazimierza Wielkiego do kościoła w Stopnicy, hermę czyli relikwiarz w kształcie popiersia z wizerunkiem Marii Magdaleny, złote guzy z grobu króla na Wawelu.

Pokażemy również obraz Matejki z 1869 roku zatytułowany "Wnętrze grobu Kazimierza Wielkiego", namalowany przez artystę bezpośrednio po odkryciu królewskiego grobu na Wawelu. Ekspozycję uzupełnią zachowane w zbiorach Muzeum Diecezjalnego dokumenty z czasów Kazimierza Wielkiego, m.in. dwie przepiękne Biblie - powiedziała komisarz wystawy, Urszula Stępień.

Wystawa zakończy prezentację korony hełmowej króla, którą można było oglądać - po raz pierwszy od czasu odnalezienia w 1910 roku - od maja ubiegłego roku.

d4itjlc

Pokazywane w Sandomierzu eksponaty pochodzą ze skarbca kieleckiej katedry, skarbca na Wawelu, i z Domu Matejki w Krakowie.

Ekspozycję w Domu Długosza przygotowano z okazji obchodzonego w tym roku jubileuszu stulecia istnienia sandomierskiego Muzeum Diecezjalnego w ramach cyklu wystawienniczego "Prezentacje stulecia".

Wystawa będzie czynna do końca czerwca. (an)

d4itjlc

Podziel się opinią

Share

d4itjlc

d4itjlc
Więcej tematów