PolskaWystawa twórczości artystycznej więźniów

Wystawa twórczości artystycznej więźniów

Haft krzyżykowy, malowidła na tkaninach, domki z zapałek, twórczość poetycka - to tylko niektóre z prac więźniarek i więźniów z aresztów śledczych oraz zakładów karnych, prezentowanych na wystawie "Krarta" otwartej we wtorek w Białymstoku.

Tytuł wystawy to gra słów: "krata" oraz "art".

- Chcieliśmy pokazać przez wystawę, żeby więźniów nie potępiać. Mimo że popełnili kiedyś błąd, to są normalnymi ludźmi tak jak my, którzy czują i przeżywają - powiedziała organizatorka, Katarzyna Lotkowska z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku.

Na wystawie prezentowane są grafiki, obrazy, szkice, hafty, rzeźby oraz rękodzieło więźniów i więźniarek z aresztów śledczych oraz zakładów karnych okręgu białostockiego: z Białegostoku, Ostrołęki oraz Czerwonego Boru.

Lotkowska powiedziała, że prace powstały na dwa sposoby: na warsztatach plastycznych organizowanych w aresztach i zakładach karnych, podczas których więźniowie robili prace na zadany temat oraz stworzone zostały przez samych więźniów z "potrzeby serca".

Dodała, że tematyka prac jest bardzo różna: to martwa natura, postacie, krajobrazy, a także tematyka religijna, np. odlewy gipsowe papieża czy krzyże. - W pracach więźniów tworzących z samych siebie, motywem przewodnim jest rodzina, ukochana osoba, ludzie, za którymi tęsknią, dzieci - powiedziała Lotkowska.

Więźniowie z Zakładu Karnego w Czerwonym Borze pokazali na wystawie ok. 40 prac bardzo zróżnicowanych tematycznie i technicznie, które powstały w ramach programu "Mimo wszystko", aktywizującego osoby skazane na długoletnią karę do rozwoju osobistego oraz podczas warsztatów plastycznych prowadzonych przez plastyczkę Iwajłę Świtajewską.

- Warsztaty przede wszystkim dowartościowują więźniów, w jakiś sposób sprawiają, że dostrzegają inne aspekty życia niż takie przysłowiowe wystawanie pod budką z piwem - powiedział Dariusz Śmiechowski, wychowawca do spraw kulturalno-oświatowych w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze.

Dodał, że oprócz tego, iż więźniowie dowartościowują się przez odkrycie w sobie potencjału twórczego, to także, dzięki takim zajęciom, uczą się współdziałania w grupie oraz uczą się budowania innych relacji niż tylko tych opartych na sile.

Oprócz prac plastycznych na wystawie zaprezentowano 26 wierszy autorstwa więźniów z Aresztu Śledczego w Białymstoku, utworów zebranych w tomik.

W piątek przewidziany jest występ grupy teatralnej "Warto" składającej się z więźniarek z Aresztu Śledczego w Białymstoku w przedstawieniu "Za winy wasze i nasze".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)