Trwa ładowanie...
17-05-2007 13:25

Wystawa prac Alfonsa Muchy w Warszawie

Prawie 190 prac autorstwa czeskiego artysty
plastyka Alfonsa Muchy - jednego z najwybitniejszych
reprezentantów secesji - prezentowanych będzie od piątku w Muzeum
Narodowym (MNW) w Warszawie. To największa jak dotąd wystawa dzieł
Muchy w Polsce.

Wystawa prac Alfonsa Muchy w WarszawieŹródło: PAP
d15pbag
d15pbag

Znajdą się na niej m.in. jego słynne plakaty teatralne i reklamowe, pastele, obrazy olejne i fotografie - ogłoszono na czwartkowej konferencji prasowej w muzeum. Z okazji wystawy gości w polskiej stolicy wnuk artysty, John Mucha.

Alfons Mucha (1860-1939) zasłynął głównie dzięki grafice użytkowej, której przykładami są jego plakaty. Warszawska wystawa ma jednak przypomnieć, że czeski plastyk sprawdzał się doskonale także na innych polach.

Styl Muchy jest powszechnie znany głównie z jego plakatów i dzieł o charakterze dekoracyjnym. Płynność, dekoracyjność linii budujących postaci ludzi, rośliny, ornament oraz typ pięknej, wyidealizowanej kobiety, najczęściej o bujnych, długich włosach - stanowiły jego nieomylnie rozpoznawalne elementy - przypomniała komisarz wystawy, Joanna Tomicka.

Ekspozycja w MNW będzie prezentować dzieła z kolekcji należącej do rodziny artysty - największego na świecie i najbardziej reprezentatywnego zbioru prac Muchy. Zorganizowano ją dzięki fundacji The Mucha Foundation (utworzonej przez spadkobierców artysty) i organizacji The Mucha Trust.

d15pbag

Szczególne miejsce zajmą plakaty teatralne autorstwa Muchy, wśród nich słynne egzemplarze wykonane dla francuskiej aktorki Sary Bernhardt. Mucha projektował plakaty zapowiadające występy Bernhardt w paryskim Teatrze de la Renaissance, m.in. w spektaklach "Gismonda" Victoriena Sardou (1894), "Dama Kameliowa" Aleksandra Dumasa syna (1896) i "Hamlet" Szekspira (1899).

Plakaty reklamowe, wykonane przez artystę pod koniec XIX wieku, reklamują m.in. szampana, mydło, perfumy, czekoladę, bibułki do papierosów i rowery.

Pastele Muchy są mniej znane publiczności. To dzieła "ekspresyjne i mroczne, wręcz przytłaczające; ukazują inną stronę osobowości Muchy i jego wizję życia - łączącą piękno, manifestujące się najpełniej w typie kobiety z jego plakatów, z ciemną sferą nieuniknionego lęku, cierpienia, rozpaczy" - podkreśliła komisarz Tomicka.

Wśród obrazów olejnych znajdą się m.in. płótna prezentujące historię Słowian; wśród fotografii - modelki Muchy i jego przyjaciele, m.in. Paul Gauguin, z którym Mucha dzielił przez pewien czas pracownię. Zobaczyć będzie można także oryginalną biżuterię, którą artysta zaprojektował dla swej żony.

d15pbag

Wystawa ta była już pokazywana w kilku miastach Europy, m.in. w Helsinkach, Kopenhadze i Sztokholmie. W Warszawie można ją oglądać do 29 lipca. Następnie będzie prezentowana w Poznaniu, w Centrum Kultury "Zamek" - od 20 sierpnia do 11 listopada.

Dyrektor MNW Ferdynand Ruszczyc zapowiedział, że w październiku muzeum otworzy kolejną bardzo interesującą ekspozycję - wystawę malarstwa flamandzkiego, m.in. dzieł Rubensa.

d15pbag
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15pbag
Więcej tematów