Trwa ładowanie...
d2xaooy

Wystawa "Orzeł i Trzy Korony" na Zamku Królewskim

Ponad 400 eksponatów zgromadzono na wystawie "Orzeł i Trzy Korony. Sąsiedztwo polsko-szwedzkie nad Bałtykiem w epoce nowożytnej XVI-XVIII wiek", która otwarta zostanie we wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie.

Share
d2xaooy

Jest to kolejna z serii wielkich wystaw, ukazujących relacje Polski z sąsiadami i pozycję naszego kraju w historii i kulturze europejskiej. Wcześniej były ekspozycje pokazujące związki polsko- saskie i polsko-rosyjskie - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej dyrektor Zamku Królewskiego, prof. Andrzej Rottermund.

Wystawa składa się z kilku części. Pierwsza prezentuje dynastie Wazów i Jagiellonów, kolejna poświęcona jest polskiej linii Wazów, zapoczątkowanej przez Zygmunta III, który był synem króla Szwecji Jana III i Katarzyny Jagiellonki. Wazowie, zasiadający na tronie polskim 80 lat, zasłużyli się m.in. jako mecenasi sztuki, a Zygmuntowi III zawdzięcza Warszawa swoją stołeczność.

Kolejne części ekspozycji poświęcone są wojnom polsko-szwedzkim w XVII i XVIII wieku. Wystawę zamyka prezentacja sylwetek i dokonań Gustawa III i Stanisława Augusta opiekunów nauki i sztuki.

Obecna wystawa to jedno z największych wspólnych polsko-szwedzkich przedsięwzięć kulturalnych. Spośród 400 eksponatów - prawie 150 pochodzi ze zbiorów szwedzkich m.in. z Muzeum Narodowego w Sztokholmie, Zbrojowni Królewskich, kolekcji Uniwersytetu w Uppsali, skarbca katedry upsalskiej - powiedział ambasador Szwecji w Polsce, Mats Staffansson.

Na Zamku - w dawnych pokojach królewiczów Wazów - zgromadzono liczne dzieła sztuki - portrety, militaria, sztandary, księgi, dokumenty polskie i szwedzkie.

Wystawa będzie czynna od 9 kwietnia do 7 lipca. (miz)

d2xaooy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xaooy
d2xaooy
Więcej tematów