Wystawa o stalinowskiej Warszawie
Wyposażenie gabinetu Bolesława Bieruta oraz krzesło, na którym fotografowano zatrzymanych przez UB można m.in. zobaczyć na wystawie "Budujemy nowy dom, jeszcze jeden nowy dom... Dzień powszedni Warszawy w okresie stalinowskim 1945-1956" dostępnej od czwartku w stołecznym Muzeum Niepodległości.
Wystawa prezentuje fotogramy przedstawiające Warszawę tamtego okresu oraz charakterystyczne dla epoki socrealizmu przedstawienia malarskie, rzeźbę i wyroby rzemiosła artystycznego oraz plakaty propagandowe, broszury i gazety. Zwiedzający mogą zobaczyć także m.in. koszulę i krawat członka ZMP, dziennik budowy trasy W-Z oraz prezenty, jakie otrzymywał Bierut od przywódców innych państw socjalistycznych.
Ekspozycja prezentuje codzienną rzeczywistość miasta w okresie dźwigania się z ruin i likwidowania skutków wojny i okupacji, ale też i terroru politycznego epoki stalinowskiej. Ludzie, którzy przeżyli koszmar okupacji hitlerowskiej, cieszyli się życiem, nie zawsze i do końca zdając sobie sprawę, że tamta okupacja - hitlerowska - została zastąpiona drugą - radziecką - mówił podczas otwarcia wystawy dyrektor Muzeum Niepodległości, Andrzej Stawarz.
Dyrektor podkreślił równocześnie, że wystawa jest swoistym hołdem dla zwykłej ludności ówczesnej Warszawy, która mimo trudnej sytuacji politycznej i gospodarczej, z energią i entuzjazmem powracała do swojego miasta i odbudowywała je ze zniszczeń wojennych. Chcemy przypomnieć obraz tamtego, czasem już nieco zapomnianego miasta, a młodym ludziom pokazać je być może po raz pierwszy - dodał Stawarz.
Wystawa jest dostępna dla zwiedzających do 31 marca 2008 roku.