Trwa ładowanie...
dizdqmm

Wystawa "Miara pokoju" w Muzeum Powstania Warszawskiego

Instalacja w formie stalowej pochylni, po której osypuje się 15 tys. łusek po nabojach, to główny punkt wystawy Muzeum Powstania Warszawskiego "Miara pokoju". Łuski, dzięki znajdującym się pod spodem elektromagnesom, układają się w liczby związane w powstaniem.

Share
dizdqmm

- Grupa panGenerator, specjalizująca się w instalacjach multimedialnych, przygotowała specjalnie dla nas zupełnie nowy projekt. Nasz Dział Edukacyjny uzupełnił go o treści historyczne i tak powstała nasza nowa wystawa "Miara pokoju/ Quantum od Peace". Jej głównym punktem jest instalacja w formie stalowej pochylni czterometrowej szerokości, po której osypuje się 15 tys. łusek po nabojach. Pod spodem są elektromagnesy i pod wpływem ich pracy łuski układają się w cyfry takie jak na wyświetlaczu zegarka elektronicznego - opowiadała kurator wystawy Anna Grzechnik.

Tworzące się z łusek pięciocyfrowe liczby są związane w powstaniem warszawskim i II wojną światową. Pogrupowano je w sześciu kategoriach historycznych - "Polskie siły na obczyźnie", "Armia Krajowa", "Powstanie warszawskie", "Eksterminacja elit polskich", "Zagłada" i "Straty polskie w czasie wojny". Każdy z segmentów ilustruje dziesięć danych liczbowych.

- Pokazują ile osób zginęło w powstaniu, ile brało udział w walkach czy ile zostało zamordowanych w obozach koncentracyjnych. Np. 84 tys. osób liczyła piechota Wojska Polskiego we Francji, 7 tys. sztuk lotnictwa i artylerii przeciwlotniczej było na wyposażeniu naszych formacji we Francji, a 151 pilotów wzięło udział w bitwie powietrznej o Anglię. I te wszystkie dane układają się z łusek na pochylni - mówiła Grzechnik.

dizdqmm

Część z liczb "w formie animacji" jest również wyświetlana na sześciu monitorach znajdujących się na wystawie. Towarzyszy im treść historyczna, naklejona także na ściany w przestrzeni wystawy, by można się z nią było spokojnie zapoznać. - Zwiedzający może, korzystając z panelu dotykowego, wybrać jedną z sześciu kategorii i w każdej z nich na instalacji będzie się pokazywało po kolei dziesięć liczb. Potem można wybrać następną, dowolną kategorię - dodała kurator ekspozycji.

Wystawa "Miara pokoju/ Quantum od Peace" będzie dostępna dla zwiedzających od środy do 2 października.

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

dizdqmm

Podziel się opinią

Share
dizdqmm
dizdqmm
Więcej tematów