Trwa ładowanie...
d48svme
wystawa
23-08-2007 18:55

Wystawa Hezbollahu wywołała oburzenie w Izraelu

Wystawa "Sieć pająka", którą zorganizowało
w Bejrucie szyickie ugrupowanie Hezbollah w ramach obchodów
pierwszej rocznicy wojny Libanu z Izraelem, wywołała oburzenie
Izraelczyków.

Share
d48svme

Wystawa, która według jednego z organizatorów, przedstawiciela Hezbollahu Alego Ahmeda ma "upamiętnić historyczne, strategiczne i boskie zwycięstwo Hezbollahu w uczciwy i artystyczny sposób", została otwarta 26 lipca i ma zostać zamknięta 10 września. Można na niej zobaczyć hełmy, buty i amunicję izraelskich żołnierzy oraz izraelskie pojazdy wojskowe przejęte w czasie walk. Znalazły się tam także makabryczne zdjęcia ciał libańskich cywilów, którzy zginęli w czasie izraelskich nalotów.

Nazwa wystawy została zaczerpnięta z przemówienia przywódcy Hezbollahu, szejka Hasana Nasrallaha, z 2000 roku, który powiedział wówczas, że Izrael jest słabszy niż sieć pająka.

Izrael ostro potępił otwarcie wystawy. Rzecznik izraelskiego MSZ Mark Regew powiedział, że eksponaty "gloryfikują nienawiść, ekstremizm i przemoc".

Według Ahmeda wystawę odwiedziło już 250 tys. ludzi i przedstawiciele Hezbollahu myślą nawet o jej przedłużeniu.

W lipcu 2006 r. w czasie trwającej ponad cztery tygodnie ofensywy izraelskiej, która miała na celu zniszczenie arsenału Hezbollahu, zginęło ponad 1200 osób, głównie cywilów. Zniszczeniu uległa znaczna część Bejrutu, w tym dzielnica Dahieh, w której odbywa się wystawa.

Bezpośrednią przyczyną ofensywy Izraela na Liban było porwanie przez Hezbollah dwóch izraelskich żołnierzy.

d48svme
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48svme
d48svme
Więcej tematów