PolskaWystawa figur woskowych w Krakowie

Wystawa figur woskowych w Krakowie


W forcie Kościuszki w Krakowie otwarto stałą wystawę figur woskowych, obrazujących "Polskie drogi do wolności". Wystawę będą mogli zobaczyć wszyscy turyści wybierający się na Kopiec Kościuszki.

Wystawa figur woskowych w Krakowie
Źródło zdjęć: © PAP | Jacek Bednarczyk

15.07.2004 | aktual.: 15.07.2004 20:18

Czternaście figur woskowych przedstawia postaci znane z historii, takie jak Chopin, Kościuszko, Pułaski, Waszyngton, Piłsudski lub Jan Paweł II. Figury zaprezentowano w charakterystycznych dla nich sytuacjach, np. Bartosz Głowacki zasłania czapką armatę.

Kopiec Kościuszki jest miejscem narodowej pamięci. Zważywszy, jak wiotka jest obecnie nasza pamięć o ludziach i o sprawach w naszej historii najważniejszych, uważamy, że każdy zabieg, który będzie wspomagał tę pamięć, jest dobry. I ufamy, że ta wystawa spełni swoją edukacyjną rolę wobec odwiedzającej ją młodzieży - powiedział prezes Komitetu Kopca Kościuszki, Mieczysław Rokosz podczas uroczystości otwarcia wystawy.

Pomysłodawcą ekspozycji jest firma Old Foto. Było to trudne przedsięwzięcie, ponieważ część postaci, które ukazujemy nie posiada dokumentacji fotograficznej - powiedział współorganizator przedsięwzięcia, Leszek Cierpiałowski z firmy Old Foto.

Trzeba było zgromadzić dużo dokumentacji. Musieliśmy sprawdzić, w jakim wieku postać będzie przedstawiana, jak wtedy wyglądała, jakie były mundury i broń. Korzystaliśmy między innymi z pomocy Muzeum Narodowego w Krakowie, bardzo pomógł nam też Teatr Słowackiego - dodał.

Wykonawcą figur był prof. Józef Węgrzyn z krakowskiej ASP, który opierał się na portretach, rycinach i rzeźbach.

Kopiec, symboliczna mogiła naczelnika insurekcji z 1794 roku, został usypany w latach 1820-1823. Do jego usypywania przystąpiono w trzy lata po śmierci Tadeusza Kościuszki i jego pogrzebie na Wawelu. Koszty pokryli ofiarodawcy z całego kraju.

Kopiec ma 34 metry wysokości. Zawiera ziemię z pól bitewnych Racławic, Maciejowic i Dubienki oraz ze Stanów Zjednoczonych, w których Tadeusz Kościuszko walczył w amerykańskiej wojnie o niepodległość. W 1936 roku Kopiec Kościuszki został wpisany do rejestru zabytków.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)