Gwałtowna zmiana aury. To nas czeka w najbliższych dniach
Początek astronomicznej i kalendarzowej wiosny już za nami. Zrobiło się cieplej, na drzewach nabrzmiewają pąki, kwitną krokusy i przebiśniegi. Niestety, synoptycy nie mają dla nas dobrych wiadomości. Za kilka dni dojdzie do gwałtownego załamania pogody. Temperatura drastycznie spadnie, mogą pojawić się nawet burze śnieżne.
22.03.2023 | aktual.: 22.03.2023 17:44
Wraz z astronomiczną i kalendarzową wiosną do Polski dotarło ciepłe powietrze. Słupki rtęci idą w górę. W najbliższy piątek termometry na południu Polski mogą po raz pierwszy w tym roku wskazywać nawet ponad 20 st. Celsjusza.
To nie są "normalne" wartości o tej porze roku. Są wyższe od średniej temperatury, odnotowywanej w latach 1979-2010, nawet o 12 st. C.
W piątek, jak wynika z prognoz synoptyków, słupek rtęci w najcieplejszym momencie dnia pokaże od 13 st. C na Suwalszczyźnie, przez 20 st. C na Podkarpaciu, do nawet 22 stopni w Małopolsce.
Niestety, jak informują synoptycy, taka aura nie utrzyma się długo. Po niemal upalnym piątku w weekend zacznie napływać do Polski chłodniejsze powietrze. To będzie jednak dopiero zapowiedź załamania pogody, którego doświadczymy w przyszłym tygodniu.
Do Polski zacznie docierać powietrzne arktyczne morskie, które sprawi, że temperatura znacznie się obniży. Wraz z nim, na początku tygodnia nad Polskę ma przesunąć się niż śródziemnomorski, który przyniesie ze sobą dużo wilgoci.
Gwałtowny spadek temperatury. 12 st. poniżej średniej
Będzie więc padać, a niskie temperatury sprawią, że mogą pojawić się śnieżyce i burze śnieżne.
A co temperaturą? Z dostępnych prognoz wynika, że będzie coraz niższa. W nocy z piątku na sobotę (z 31 marca na 1 kwietnia) termometry w centrum Polski wskazywać mogą o północy nawet -10 st. Celsjusza, a na wschodzie Polski nawet - 17 st.
Będzie więc zimniej, niż wskazuje wieloletnia norma, nawet o 12 st. C!
To oznacza, że nie ma co chować na razie zimowych kurtek. Warto też pomyśleć o roślinach w ogródkach i na balkonach i zabezpieczyć je, przed nagłym spadkiem temperatury.
Przeczytaj także:
Źródło: fanipogody.pl, wxcharts.com