Wysłannik ONZ spotkał się z przywódczynią birmańskiej opozycji
Specjalny wysłannik Narodów
Zjednoczonych Ibrahim Gambari spotkał się w sobotę w Rangunie z
przebywającą od trzech lat w areszcie domowym przywódczynią
birmańskiej opozycji, laureatką pokojowej nagrody Nobla Aung San
Suu Kyi.
Wcześniej Gambari rozmawiał z szefem władz Birmy (przemianowanej przez wojsko na Myanmar), generałem Than Shwe. Nie ujawniono treści rozmowy.
Zastępca sekretarza generalnego ONZ Gambari jest pierwszym od ponad dwu lat wysłannikiem ONZ tej rangi, prowadzącym rozmowy w Rangunie. Jak zapowiadano, celem misji jest nasilenie nacisków międzynarodowych na wojskowe władze Birmy w sprawie przywrócenia demokracji w tym kraju oraz poszanowania nagminnie łamanych tu praw człowieka.
Pani Suu Kyi po raz ostatni zezwolono na spotkanie z przedstawicielem społeczności międzynarodowej w marcu 2004 r., kiedy odwiedził ją specjalny wysłannik ONZ Razali Ismail. Wkrótce po wizycie w Rangunie Razali, rozgoryczony brakiem powodzenia swej misji, zrezygnował z zajmowania się sprawami Birmy.
60-letnia Suu Kyi spędziła od 1990 roku - kiedy kierowana przez nią partia Narodowej Ligi na rzecz Demokracji wygrała wybory - w sumie około 10 lat w więzieniu albo w areszcie domowym. Jej ostatni okres uwięzienia rozpoczął się 30 maja 2003 roku, kiedy to zwolennicy junty zaatakowali konwój samochodów, którym udawała się w podróż po kraju. Od tego czasu przywódczyni opozycji birmańskiej praktycznie pozostaje całkowicie izolowana od świata.
W końcu zeszłego roku Zgromadzenie Ogólne NZ na wniosek Unii Europejskiej uchwaliło rezolucję, w której wyrażono "głębokie zaniepokojenie" z powodu "systematycznego naruszania praw człowieka w Birmie".