Trwa ładowanie...
d1j1pq9
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Wysłanniczka OBWE na Ukrainę rezygnuje z funkcji

Specjalna wysłanniczka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) na Ukrainę, Szwajcarka Heidi Tagliavini postanowiła zrezygnować z pełnionej funkcji - poinformowało w sobotę MSZ w Bernie. Powodu tej decyzji nie podano.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Heidi Tagliavini
Heidi Tagliavini (AFP, Fot: SERGEI GAPON)
d1j1pq9

Ministerstwo przekazało, że otrzymało od Tagliavini oficjalną deklarację zamiaru ustąpienia. Nie podano jednak, kiedy dymisja nastąpi ani z jakich powodów.

Komunikat szwajcarskich władz potwierdził piątkowe doniesienia szwajcarskiej telewizji, że Tagliavini "chce w najbliższym czasie zakończyć działalność" na zajmowanym stanowisku.

Zaledwie kilka dni wcześniej bezowocnie zakończyło się kolejne spotkanie tzw. grupy kontaktowej (OBWE, Ukraina i Rosja) do spraw uregulowania konfliktu na Ukrainie, w której uczestniczyła Tagliavini. OBWE apelowała o niezwłoczne wznowienie rozmów w obliczu narastania przemocy na wschodzie kraju mimo obowiązującego od lutego rozejmu.

d1j1pq9

Tagliavini wielokrotnie uczestniczyła w misjach ONZ i OBWE w strefach konfliktu, m.in. w Czeczenii i Gruzji, przewodniczyła też misji obserwacyjnej OBWE podczas wyborów prezydenckich na Ukrainie w 2010 r.

W czerwcu 2014 r. została wyznaczona na specjalną wysłanniczkę OBWE na Ukrainę przez ówczesnego rotacyjnego szefa organizacji i szefa MSZ Szwajcarii Didiera Burkhaltera. W styczniu br. obecny przewodniczący OBWE, szef serbskiej dyplomacji Ivica Daczić przedłużył jej mandat.

Tagliavini, z wykształcenia filolog po studiach m.in. w Moskwie, władająca biegle rosyjskim, według źródeł dyplomatycznych cieszyła się dobrą opinią stron konfliktu na Ukrainie.

Odegrała też ważną rolę podczas rozmów, które w lutym doprowadziły w Mińsku do wypracowania porozumień pokojowych między prorosyjskimi separatystami a władzami Ukrainy. Jak informowali proszący o anonimowość dyplomaci, to ona walnie przyczyniła się do tego, że w ostatniej chwila uniknięto załamania się rozmów.

Zgodnie z mińskimi porozumieniami pokojowymi na wschodzie Ukrainy od 15 lutego miało obowiązywać zawieszenie broni między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami. Następnie z obu stron miało być wycofane ciężkie uzbrojenie i wytyczona strefa buforowa o szerokości od 50 do 70 km. Termin ten nie został dotrzymany i w Donbasie wciąż dochodzi do starć między ukraińskimi siłami rządowymi a separatystami wspieranymi przez Rosję.

d1j1pq9

Podziel się opinią

Share

d1j1pq9

d1j1pq9
Więcej tematów