Wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Ziobro pisze do Tuska
- Trybunał Konstytucyjny wydawał liczne wyroki, które wskazywały, że Konstytucja RP jest najwyższym prawem w Polsce - pisze minister sprawiedliwości i szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro w liście do lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska.
Po tym, jak Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej orzekł, że prawo krajowe jest ponad prawem unijnym, Donald Tusk zapowiedział na niedzielę manifestację w centrum Warszawy. Podobne mają się odbyć w innych miastach w Polsce.
Wyrok TK. Ziobro pisze do Tuska
Do lidera Platformy Obywatelskiej list napisał Zbigniew Ziobro. Do pisma ministra sprawiedliwości dotarła Polska Agencja Prasowa.
"W związku z przejawianą przez Pana, jak też przez innych czołowych przedstawicieli Platformy Obywatelskiej, wzmożoną aktywnością związaną z ostatnim wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, pragnę przedstawić Panu kilka przydatnych informacji" - napisał Zbigniew Ziobro.
Zobacz także: Sikorski ostro o Przyłębskiej. "Jest tak niezależna jak Suski"
Ziobro do Tuska: nadrzędność Konstytucji w systemie źródeł prawa
"Konstytucja RP jest najwyższym prawem w Polsce. (...) Ma więc nadrzędną moc nad umowami międzynarodowymi, łącznie z prawem wspólnotowym Unii Europejskiej. Tak orzekał Trybunał Konstytucyjny m.in., gdy na jego czele stali Marek Safjan czy Andrzej Rzepliński. Również Pana bliski niegdyś współpracownik Grzegorz Schetyna, gdy sprawował z ramienia PO funkcję Marszałka Sejmu, przedstawiał Trybunałowi Konstytucyjnemu stanowisko, w którym podkreślał nadrzędność Konstytucji w systemie źródeł prawa" - wskazał.
Zbigniew Ziobro do listu dołączył kopie kilku dokumentów, w tym wyroków TK sprzed lat, które jego zdaniem mają pomóc byłemu premierowi "w zrozumieniu istoty kwestionowanego wyroku Trybunału Konstytucyjnego".
Stanowisko Grzegorza Schetyny z 2010 roku
Pierwszym z załączonych dokumentów jest wyrok TK z dnia 11 maja 2005 roku. Można w nim przeczytać m.in., że "Konstytucja pozostaje – z racji swej szczególnej mocy – prawem najwyższym Rzeczypospolitej Polskiej w stosunku do wszystkich wiążących Rzeczpospolitą Polską umów międzynarodowych".
Wyrok wskazuje, że "dotyczy to także ratyfikowanych umów międzynarodowych o przekazaniu kompetencji w niektórych sprawach".
Do listu dołączone było też stanowisko Marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny z 26 lipca 2010 roku. Mowa tam, że "za dopuszczalnością kontroli prawa pochodnego Unii Europejskiej przez Trybunał Konstytucyjny przemawia jego rola ustrojowa, jako gwaranta nadrzędności Konstytucji w systemie źródeł prawa oraz organu ochrony konstytucyjnych wolności i praw jednostek".